Oriz me Bizele e Panēete

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Oriz me Bizele e Panēete

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/1/2011, 21:51

Oriz me Bizele e Panēete Images

Pėrbėrėsit (pėr person)

*Oriz 70 gr
*Panēetė 40 gr
*Bizele 30 gr
*Vaj ulliri 10 ml
*Qepė 5 gr
*Hudhėr 1 thelpi
*Parmezan 1 lugė gjelle
*Gjalpė I freskėt 5 gr nė kubikė
*Verė e bardhė 10 ml

Pregatitija

Nė njė enė hedhim vajin e ullirit, thelpin e hudhrės dhe qepėn e grirė hollė. Pasi e pėrziejmė disa herė shtojmė panēetėn. Vazhdojmė i pėrziejmė derisa panēeta tė marrė ngjyrė tė kuqerremtė. Shtojmė bizelet e pak mė vonė orizin. Vazhdojmė t’I pėrziejmė edhe pėr rreth 5 minuta dhe I shuajmė me verė tė bardhė. E lejmė derisa tė avullojė vera dhe shtojmė lugė-lugė buljonin derisa orizi tė jetė gati. Nė momentin qė orizi ėshtė gati, shtojmė edhe dy apo tre kubikė gjalpė tė freskėt, e pėrziejmė duke e hequr nga flaka, dhe servirim menjėherė pasi e spėrkatim me parmezan.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:32