Xhelozia, “tortura” me e madhe e dashurise

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Xhelozia, “tortura” me e madhe e dashurise

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/1/2011, 21:43Per te mos luftuar me fantazmen e nje tjetre, per te mos u fiksuar, per te evituar skenat e pakendshme, per te mos u dukur qesharake.

Me pak fjale: per te mos shkaterruar gjithcka vetem per shkak te pasigurise. Disa cifte jetojne me besim te verber ndaj njeri-tjetrit, te tjere pa pakez xhelozi nuk do te shijonin as vete dashurine. Ka edhe lidhje qe shkaterrohen dalengadale nga pasiguria, nga obsesioni per kontroll, nga paranoja, nga fantazma e ish-it te tij, nga sekretarja, nga e dashura qe nuk ekziston. E nese me xhelozine vazhdon ta torturosh, problemi mund te jeni ju. Ja si ta dominoni instinktin e vetepermbajtjes me disa levizje.

Gjej shkakun

Pyetja eshte e thjeshte: cfare ndodh me ty? Perpiqu te kuptosh se nga lind kjo xhelozi, nese ka dicka nga e kaluara e tij qe te kushtezon te kesh keto mendime, nese ka dicka e tashmja jote qe te ben te pasigurt. Aspekti ekonomik, ai fizik, perseritja jote e kerkeses per martese... Nese ke pasur ti vete nje te kaluar me partnere jo besnike, nuk eshte e thene qe edhe i dashuri i radhes te veproje njelloj. Hiqini keto mendime nga vetja!

Mos bjer ne sy kur dyshon

Mos jep sinjalin e dyshimit. Nuk ka rendesi se cfare gjerash te tmerrshme, truri jot te ben te besosh, mos ia komuniko atij te gjitha dyshimet. Nese per nje here te vetme vjen nga zyra ne oret e vona, sepse ka pasur nje mbledhje me shefin dhe me sekretaren seksi, tregohu sa me e natyrshme kur ta presesh dhe mos e bombardo me pyetje. Nese nuk pergjigjet ne telefon, mbase vertet nuk e degjon ate te bjere, nese gjen faturen e nje pale te brendshmeve per femra, mos u nxito sepse mbase jane per ty.

Mos e ekzagjero

Nese dyshimet kane nje baze te vertete dhe ke je e bindur se dicka po ndodh mbrapa kraheve te tu, mund te ndihesh dhe te besh ndonje pyetje. E rendesishme eshte qe te dish te zgjedhesh fjalet dhe te mos e kthesh gjithcka ne nje pyetesor te cuditshem. Mos u cmend per cdo detaj te vogel, beji disa pyetje inteligjente dhe mos vazhdo me tej. Cdo gje e tepruar do ta shkaterronte ate, por edhe ty, pa arritur ne nje perfundim.

Me letra zbuluar

Me mire sesa te kontrollosh ne raftin e tij, te germosh per mesazhe ne telefon apo te zesh me grushta tastieren e kompjuterit per te gjetur passwordin e tij, me mire te hapesh letrat mbi tavoline. Je xheloze? Thuaja dhe shpjegoji se po perpiqesh te permiresosh marredhenien. Me mire te flasesh, sesa te zihesh. Beja te ditur se ajo mikja e tij teper provokuese te ben te humbasesh kontrollin, mbase do te evitoje organizimin e mbremjeve ku ajo te jete e pranishme. InfoAlbaniaE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:21