Prej ēfarė kanė drojė meshkujt nė takimin e parė…

Share
avatar
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4950
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11414
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Prej ēfarė kanė drojė meshkujt nė takimin e parė…

Mesazh nga Dino prej 17/1/2011, 19:22

Edhe pse meshkujt mbėshteten nė qėndrimin “i ftohtė si guri”, dr. Pol Dobranksi, autor i bestsellerit “Psikologjia e fshehtė e tė dashuruarit”, thekson se ata nė takimin e parė me njė femėr gjithsesi se i kaplon frika. Trema ėshtė vetėm njė pjesė e asaj se si ndihen ata. Ekspertėt zbulojnė se prej ēka frikėsohen mė sė shumti dhe si mundemi t’u ndihmojmė.
Takimi i parė ėshtė i mbushur me seriozitet dhe pasiguri. Relaksohuni, bisedoni hapur, pėr tė dy do tė jetė mė e lehtė.
Pritjet e kundėrta
Tė gjithė kanė kaluar atė mėsim: takimi ishte super, ishte sjellė me kujdes gjatė gjithė kohės, ju ka pėrcjellė deri nė shtėpi dhe ishte xhentėlmen i vėrtetė. Por, mė pas nuk pason thirrja. Kjo sepse keni lėnė pėrshtypje tė kundėrt nga ajo qė ai ka pritur. Edhe imtėsia mė e vogėl mund tė jetė shkas qė tė moh takoheni mė. Pėr shembull, keni konsumuar shtatė kokteje, edhe pse paraprakisht keni thėnė se nuk pini shumė.
Ēfarė duhet bėrė: Pra, edhe nėse shkaku i nervozizmit keni konsumuar mė shumė alkool, ai nuk e sheh kėshtu njė gjė tė tillė. Pra, pėr ta bindur qė nė takimin e parė se ju jeni e duhura, bisedoni me tė rreth pėrvojave. Kjo do ta ftohė atmosferėn.
Nuk ėshtė i vetmi?
Nėse del me vajzėn e ėndrrave tė tij, do tė jetė shumė i tensionuar, por nė tė njėjtėn kohė do tė ndjejė edhe presion. Konkurrenca ėshtė njė pengesė qė nuk e dėshiron para tij. Prandaj, shumė djem kalojnė shumė kohė duke u pyetur nėse ėshtė i vetmi qė e pushton vėmendjen tuaj. Ai nuk dėshiron qė pas takimit me ju tė dalė i lėnduar, prandaj kėrkon njė lloj vėrtetimi nėse jeni serioze nė qėllimet e tij apo dilni vetėm nga mėrzia apo sa pėr ta kaluar kohėn.
Ēfarė duhet bėrė: Nėse me tė vėrtetė jeni e interesuar pėr djaloshin matanė rrugės, komentoni gjithēka qė thotė, tregimet nga ushtria, pastaj ato nga ndeshjet e futbollit, palestra. Shtroni pyetje, do tė zhvilloni komunikimin dhe ai do tė jetė i qetė.
Kontakti fizik
Nėse takimi i parė kalon pa kurrfarė kontakti fizik, kjo mund tė jetė shumė stresuese pėr djemtė. Pėr ta vlen njė prekje e dorės, apo edhe njė vallėzim. Ai dėshiron t’ju puthė dhe i nevojitet edhe shenja mė e vogėl pėr njė gjė tė tillė. Pra, nėse nuk i jepni njė shenjė, mund ta shkatėrroni vetėbesimin e tij.
Ēfarė duhet bėrė: Inicojeni kontaktin e parė. Nėse uleni pranė njėri-tjetrit prekeni dorėn e tij gjersa bisedoni. Kjo ėshtė njė shenjė e mjaftueshme.
Pa pėrsėritje?!
Po, edhe meshkujt imagjinojnė, planifikojnė, kėshtu qė para se tė porosisni pijen tjetėr, ai pyetet nėse do tė dilni pėrsėri sė bashku.
Djemtė u pėrkushtohen takimeve sikur edhe punės. Detyra e tij ėshtė t’ju impresionojė, tė sigurojė edhe takimin tjetėr.
Ēfarė duhet bėrė: Nėse ai mashkull nuk ju pėlqen, nuk duhet ta inkurajoni. Por, nėse qė nė shikimin e parė ju ka pushtuar, atėherė bėjani me dije pėr ndonjė restorant, nė tė cilin do tė donit tė shkonit sė bashku. Kjo mjafton ta kuptojė se planifikoni edhe mė takime tė pėrbashkėta, por ai duhet t’ju thėrrasė i pari.avatar
Arlo
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti :
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 08/05/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 50618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 91682
<b>Votat</b> Votat : 440
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nga te gjitha genjeshtrat qe me the... 'Te Dua' ishte e preferuara ime!

Buzqeshje Re: Prej ēfarė kanė drojė meshkujt nė takimin e parė…

Mesazh nga Arlo prej 23/1/2011, 07:47

Kush t'tha se kan ndroje ?Ka zemėr qė ėshtė e bardhė si bora,
aq sa e shkel,
mė shumė forcohet!

    Ora ėshtė 10/12/2018, 10:16