Ja kush jane 10 kafshet me te vogla ne bote

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja kush jane 10 kafshet me te vogla ne bote

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/1/2011, 19:23Ne diten e fundit te 2010-es, nje lope miniature Panda ka lindur ne nje ferme ne Kolorado, produkt i nje shumimi per te krijuar nje prej 24 lopeve te njohura me ngjyrosje panda.

Revista “TIME” hedh nje veshtrim ne kafshet e tjera ne forme miniature, duke publikuar 10 kafshet me te vogla ne bote

Lopėt panda

Arushat e adhurueshėm kinezė nuk janė tė njohur si frekuentues tė shpeshtė tė maleve Rocky, por njė fermer nė Kolorado dha kohėt e fundit njė viē miniaturė panda. Kafsha e quajtur me emrin Ben, ka rrathė tė zinj rreth syve dhe njė bark tė bardhė. Ai ėshtė vetėm njė nga disa dhjetėra lopė tė vogla me ngjyrė panda nė botė, dhe pronari Chris Jessen shpreson ta shesė atė pėr koleksion tė ndonjė kopshti zoologjik rreth $ 30,000. Disa dekada mė parė, shkencėtarėt studiuan se varianti miniaturė i lopėve pėrbėn njė rrezik gjenetik vdekjeprurės pėr to. Por nė ditėt e sotme kafshėt janė edukuar si risi edhe varianti miniaturė bėn qė edhe kafshė tė tilla si demi tė mbahen si kafshė shtėpiake.

Dhelprat Fenek

Kjo dhelpėr e vogėl fantastike, ėshtė banore shkretėtire, peshon rreth 1,4 kg dhe ėshtė e gjatė 30cm, pa llogaritur veshėt e saj unike gjigante, qė mund tė jenė tė gjata sa gjysma e trupit. Veshėt e saj tė mėdhenj i lėshojnė nxehtėsi trupit dhe e ndihmojnė atė tė mbajė ftohtė midis dunave tė Saharasė dhe gjetkė nė Afrikėn e Veriut. Disa gjuetarė e kėrkojnė kėtė lloj dhelpre pėr leshin e saj, ndėrsa tė tjerėt e duan pėr ta shitur nė tregun e kafshėve.

Derrkucė tė vegjėl

A keni menduar ndonjėherė tė mbani njė derrkuc nė shtėpi po pėr shkak tė peshės sė tij nuk mundeni? E pra, kėto derrkucė tė vegjėl janė pėr ju ėshtė pėr ju. Derrkucėt e vegjėl dhe tė adhurueshėm peshojnė mė pak se njė gjysmė kile dhe pasi tė rritėn mund tė arrijnė diku midis 18 apo 30 kilogramė. Ata nuk kanė nevojė pėr strehim dhe janė tė trajnuar pėr tė ndenjur nė njė kuti tė vogėl.

Tarsier filipinas

Tarsiers janė primatė tė vegjėl me sy tė mėdhenj tė fryrė. Lėvizin lart e poshtė nėpėr degė, kanė duart me membrana. Ata kanė sy mė tė mėdhenj se ēdo gjitar tjetėr. Mund ta kthejnė qafėn deri nė 180 gradė, mund tė palosin veshėt. Fshihen nėpėr pemė.

Zog gumėzhitės

Ky lloj zogu fluturues mund tė jetė i njohur pėr krahėt e tij fluturues, porse familja e shpendėve qė e pėrmban ėshtė mė e vogla nė botė. Ky shpend gjendet nė Kubė, masa rreth 2 gramė dhe gjatėsia 5cm, pa llogaritur bishtin.
Mund tė bėjė 50-80 hapje tė krahėve nė sekondė.

Kujt e vegjėl

Kuajt e vegjėl kanė qenė tė pėrhershėm nė tokė pėr miliona vjet. Njė nga paraardhėsit mė tė vjetėr e tė njohur tė kalit modern, ishte 30 cm i lartė dhe u varros mes faraonėve egjiptianė. Nė vitet 1800, kuajt miniaturė janė importuar pėr tė punuar nė minierat amerikane tė qymyrit. Mund tė blihen me 1000 dollarė.

Dhitė xhuxhe

Njė eksport afrikan ka ekspozuar fillimisht nė kopshte zoologjike, dhitė xhuxhe qė pėrdorėn edhe pėr qumėshtin dhe mishin pėrveēse tė mbahen si njė kafshė. Pronarėt i pėrshkruajnė kėto dhi si tė ashpra. Shoqata Kombėtare qė pėrfaqėson kėtė lloj kafshe ka kėrkesa tė rrepta pėr regjistrimin e tyre. Kjo kafshė mund tė jetė mė e shkurtėr se 60 cm dhe me ngjyra tė ndryshme.

Krokodili xhuxh

Kjo mund tė duket si njė version paksa i zbutur i njė krokodili, por ėshtė po aq i egėr. Ky lloj krokodili ka gjatėsi nga 1,2 m deri nė 1.4 m. Ata janė gjetur nė, lumenj nė Amerikėn e Jugut, dhe nganjėherė jetojnė edhe nė ujėvara dhe pragje. Edhe me madhėsinė e saj tė vogėl, njė kaiman xhuxh ha zogj,peshq, zvarranikė tė tjerė dhe madje disa gjitarė tė vegjėl.

Majmun xhuxh

Majmuni xhuxh ėshtė njė nga racat mė tė vogla tė majmunit nė botė. Rriten vetėm me njė peshė qė ėshtė 110 ose 140 g dhe me njė gjatėsi 15 cm. Ata jetojnė nė pyllin me reshje shiu tė Amazonės, ku ata rrinė nėpėr pemė dhe hanė insejte. Majmuni xhuxh ka dhėmbė tė mprehtė dhe me thonj dhe janė relativisht tė gatshėm pėr tė mėsuar. Ata janė gjithashtu tė preferuar nė tregtinė ekzotike tė kafshėve tė vogla.

Gjarpri super i hollė

Nė fillim, ai duket vetėm si njė krimb. Por kur ju afroheni mė afėr,ai pėrdridhet si njė gjarpėr. Ėshtė zbuluar nėn njė shkėmb nė vitin 2006 nė Barbados. Ky gjarpėr ėshtė aq i hollė sa spageti dhe mė i vogėl se 3100 llojet e tjera tė njohura tė gjarpėrinjve. Hulumtuesit besojnė se ėshtė gjarpri ,mė i vogėl qė mund tė ekzistojė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 19:48