Si tė zgjedhėsh njė Laptop me Linux

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Si tė zgjedhėsh njė Laptop me Linux

Mesazh nga Dino prej 23/12/2010, 21:05

Si tė zgjedhėsh njė Laptop me Linux  L_inuxKa shumė zgjedhje dhe faktorė tė cilat duhet tė konsiderohen, nė zgjedhjen e njė laptopi tė ēfardo lloji, qė pėr disa mund tė kthehet edhe nė njė sfidė. Nė anėn tjetėr zgjedhja e njė Laptopi pėr pėrdorim me Linux, arrin pėrballė gjėrash qė duhen konsideruar, pasi qė nuk ėshtė gjithmonė aq lehtė punimi me ēfardo hardueri me open source.

Linux zakonisht nuk ėshtė i vėshtirė pėr harduer, dhe shumica e driverave vijnė tė instaluara, dhe kjo ėshtė njė avantazh. Por ņė anėn tjetėr disa harduerė ende nuk punojnė me Linux. Por ende ka mė shumė zgjidhje pėr pėrdorues laptopi qė duan Linux se qė ka pasur ndonjėherė. Dhe ja ku vjen pakės ndihmė nė kėtė drejtim.
Gjėrat Primare
Blerja e nė Laptopi me Linux ėshtė e ngjajshme me blerjen e njė laptopi me Windows, por ėshtė mė e lehtė nė njė menyrė pėr shkak tė kėrkesave modeste harduerike tė linux. Por ka dhe faktorė tjerė unik qė duhen konsideruar para se tė bleni njė laptop me Linux, sepse mund tė ketė probleme potenciale me driverė. Nėse doni tė bėni dual boot Windows dhe Linux nė tė njejtin laptop duhet tė konsideroni qė tė merrni njė laptop me kėrkesat e qė tė dy sistemeve.
Sistemi Operativ
Gjėja e parė qė duhet menduar ėshtė se cilin distribucion keni nėr mend ta pėrdorni, edhe nėse doni qė ta blini tė instaluar nė laptop ose ta instaloni vet pas blerjes sė njė laptopi me Windows. Dhe sė dyti duhet tė vendosni se nėse doni tė mbani Windows nė laptop dhe tė bėni dual-boot.
Sė pari, duhet tė zgjidhni njė distribucion dhe pėr tė zgjedhur njė duhet ta dini nivelin tuaj tė eksperiences me Linux. Pėr distribucione mund tė kėrkoni mė shumė nėpėr internet, por padyshim qė distribucionet mė tė mira janė Arch, Fedora, Ubuntu, Linux Mint, por ka dhe distribucione pėr kompjuterė tė vjetėr siq ėshtė Puppy Linux, Damn Small Linux e tjera. Pasi ta zgjedhėsh njė distribucion, shiqoje web-faqen e distribucionit pėr rekomandimet harduerike edhe pse shumica e laptopėve i pėrkrahin tė gjitha distribucionet.
Gjithashtu duhet konsideruar se shumė prodhues shesin laptopė me linux (Zakonisht Ubuntu) tė instalar, kėshtuqė konsiderojeni si njė opcion.Njėri ndėr avantazhet nė kėtė zgjedhje ėshtė qė ju keni tė instaluar sistemin dhe nuk keni nevoj qė tė kryeni ndonjė modifikim.
Edhe pse instalimi i Linux nuk ėshtė aspak i vėshtirė, gjithashtu ju mund tė kryeni dual-boot pas instalimit tė Linux, kėshtuqė keni dy sisteme nė tė njejtėn kohė, por konsiderojeni se pėr dual-boot duhet tė keni harduerė tė pėrshtatshėm dhe pėr Windows.
Procesori
CPUtė mė tė njohura sot janė Intel Atom N450; Intel T4300, Core 2 Duo, Core i3, Core i5 dhe quad-core Core i7; gjithashtu dhe AMD AThlon 64 Mobile dhe Turion 64 X2.
Sa mė shumė bėrthama tė ketė procesori, aq mė shumė kalkulime mund tė bėjė laptopi nė tė njejtėn kohė, dhe punon mė mirė gjat kohės qė pėrdorni shumė aplikacione nė tė njejtėn kohė. Dual core ėshtė mirė pėr shumicėn e gjėrave qė kėrkohen ditėt e sotme. Procesori gjatė pėrdorimit pėrdor diku nga 1.8GHz deri nė 3GHz por nėse pėrdorni mė shum aplikacione pėrdor dhe mė shumė gigaherz.
Por, Linux mund tė punojė mirė me gati ēdo lloj procesori edhe me Atom procesor, ka dhe distribucione tė dizajnuara pėr kompjuterė mė tė dobėt. Pėr njė laptop bazik ju mund tė pėrdorni njė procesor Core 2 Duo dhe tė mos e qani kokėn mė pėr kėrkesa hardueri e pėr shpejtėsi, gjithashtu mund tė konsiderohet dhe dual-core AMD Turion 64 X2 qė tė dyja mund tė jenė zgjedhje tė mira pėr kompjuterė vetėm me Linux.Por nėse planifikoni tė enkodoni video ose tė pėrdorni aplikacione ingjinjerimi ju duhet tė zgjidhni njė laptop me procesor mė tė shpejtė siq janė i3, i5 ose dhe i7 qė do kishte njė performancė marramendėse me Linux.
Memoria e Sistemit
RAM ėshtė i rėndėsishėm pėr kompjuterė dhe aplikacione qė pėrdorin shumė memorie sikur editim fotosh, virtualizim ose editim videosh, ose edhe dual-boot. Shumica e laptopėve ofrojnė diku nga 2GB deri nė 4GB RAM; dhe shumica mund dhe tė shtohen nė mė shumė se aq.
Nėse doni tė pėrdorni njė distribucion 64Bitėsh ose tė bėni dual-boot ju duhet tė konsideroni njė ram 4GB maksimumi, nėse doni qė kompjuteri tė punojė pa probleme. Nė anėn tjetėr distribucionet 32-bitėshe nuk kėrkojnė kurrė mė shumė se 3GB ram.
Wireless
Mbėshtetja e Wireless ėshtė njė ndėr fushat ku Linux ka pasur probleme por ato po rregullohen ditė pėrditė. Nė fakt kėtė vjeshtė krijuesit e qipave wireless Broadcom lėshuan driverat e tyre me liqencė open source qė punojnė me tė gjitha sistemet Linux. Dhe priten qė tė mbėrrijnė nė kernelin e Linux nė fund tė kėtij viti ose nė fillim tė 2011tės, kjo teknologji do i lejojė tė gjitha distribucionet e Linux qė tė mbėshtetin shumicėn e qipave wireless.
Ubuntu i ri 10.10 Maverick Meerkat, i pėrfshin driverėt e rinjė, dhe lėshimet e ardhshme do vazhdojn ta bėjnė po tė njejtėn gjė. Gjat kohės qė Atheros dhe Intel qipet punojnė mė sė miri nė Linux.Intel Pro 3945 punon mirė, pėr tė tjerat mund tė merrni vesh mė shumė nė kėtė databazė.
Grafika
Linux mbėshtet shumicėn e kartelave grafike duke pėrfshirė Intel GMA 4500MHD, 945GM, 950 GMA, X3100 GMA, gjithashtu dhe seritė Quadro tė Nvidia. sa pėr kartelat grafike mė tė avancuara Linux i mbėshtet dhe Nvidia Quadro FX 880M, FX 2800M, NVS 3100M, GeForce 9300M GS, GeForce 9300M, gjithashtu dhe Intel GMA X4500 HD, ATI FirePro M7740, ATI Radeon HD 3650 dhe ATI Mobility Radeon HD4650, sa pėr tė pėrmendur disa.
Pėr qėllime tė avancuara grafike,Linux e ka tė mundur tė punojė me Imazhe 3D por ajo nuk mvaret vetėm nga kartela grafike pra duhet tė konsideroni qė tė keni dhe nje RAM tė Fuqishėm dhe CPU. Shumica e kartelave grafike punojnė pra tė kompanive mė tė njohura si Nvidia, ATI/AMD dhe Intel. por ja vlen dhe tė vizitohen faqet e tyre qė tė merrni mė shumė informacione rreth mbėshtetjes sė tyre nė Linux.
Zėrimi
Shumica e kartelave tė zėrit punojnė me linux nė mėnyrė tė rregullt, duke iul lejuar pėrdoruesve tė pėrdorin formate tė njohura audio siq janė MP3, WAV dhe OGG gjithashtu dhe ėshtė i mundshėm krijimi dhe ekstraktimi i Audio CD-ve. Nėse kėrkoni njė sistem zėrimi mė tė fuqishėm duhet tė shiqoni pakėz se nėse punojnė tė gjitha gjėrat qė i sjell ai sistem.
Disku Optik
Linux mbėshtet tė gjitha DVD-tė, dhe formatet optike nėse dėshironi tė shiqoni filma nė Blue-ray ju duhet tė merrni njė disk optik qė mbėshtet Blue-ray. Pėr shkak qė Blue-ray involvon DRM, ju duhet tė keni versionin mė tė ri tė Mplayer dhe DumpHD pra tė keni njė distribucion mė tė pėrditsuar si Fedora, Ubuntu ose Arch.
Madhėsija e ekranit, Disku i ngurtė, Bateria dhe Tastatura.
Pėr konsiderimin e kėtyre pjesėve ėshtė e njejtė si konsiderimin e tyre pėr laptopė tė thjeshtė.
Disa web-faqe ku duhet tė konsideroni kėrkimin e laptopėve
Ėshtė ide e mirė tė kėrkoni nė disa web-faqe qė mėshtesin Linux dhe shesin makina me linux tė instaluar. Ndėr firmat mė tė njohura pėr kėtė janė Dell, LinuxCertified, ZaReason, EmperorLinux dhe System76.
Gjithashtu ju mund tė blini njė laptop tė pėrdorur ose tė ri nė njė dyqan kompjuterėsh lokal, ku ju mund dhe tė merrni njė Live-CD tė distribucionit tė cilin po konsideroni ta pėrdorni dhe ta provoni aty, nė mėnyrė qė tė jeni mė tė sigurtė, kjo dhe padyshim ėshtė mėnyra mė e mirė, po flas nga eksperienca.Si tė zgjedhėsh njė Laptop me Linux  1e8g1z

    Ora ėshtė 17/6/2019, 03:34