Shpejto kompjuterin duke ndalur programet qė fillojnė automatikisht

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Shpejto kompjuterin duke ndalur programet qė fillojnė automatikisht

Mesazh nga Dino prej 22/12/2010, 23:32

Shpejto kompjuterin duke ndalur programet qė fillojnė automatikisht Computer_running_slow_601696834Gjatė kohės, ēdo kompjuter merr mė shumė gjėra tė panevojshme si p.sh. softuerė qė shtohen vetvetiu nė listėn e programeve qė fillojnė automatikisht posa ndizet kompjuteri. Ajo ēfarė mund ta kėnaq pėrvojėn e pėrdoruesit nė sistemin e tij tė ri ėshtė shpejtėsia e cila me kalimin e kohės mund tė shkojė duke u ngadalėsuar. Sapo tė ndodhin kėto lloj ngadalėsimesh nė punėn e kompjuterit, pėrdoruesit mund tė fillojnė tė zhgėnjehen, veēanėrisht pėrdoruesit e Microsoft Windows-it qė nė tė shumtėn e rasteve e fajėsojnė Microsoft-in.

Nė 99 pėr qind tė rasteve, nuk ka tė bėjė asgjė me atė se ēfarė ka shtuar Microsoft-i dhe kėto gjėra mund tė ndodhin pėr shkak tė programeve tė instaluara nga pėrdoruesi. Vetėm shitėsit e softuerėve ndihmojnė nė kėto ēėshtje. Nė pėrkushtimin e tyre pėr tė bėrė prodhimet sa mė cilėsore dhe mė tė pėrdorshme, ata shpesh shtojnė njė ose mė shumė programe nė listėn e programeve qė fillojnė automatikisht.

A dėshironi tė shihni se ēfarė fillon automatikisht kur ju ndizni kompjuterin tuaj? Pėrdorni veglėn e Microsoft-it qė ėshtė falas dhe qė quhet Autorun-s. Nėse s’jeni mėsuar me punėt e brendshme tė kompjuterėve qė kanė Windows ose nėse s’e keni pėrdorur Autorun-s mė parė, ju me siguri se do tė kėnaqeni. Mesatarja e kompjuterėve kanė mė se 100 programe qė fillojnė automatikisht dhe ndoshta 20 deri nė 50 pėr qind e tyre nuk nevojiten qė tė fillojnė sė bashku me kompjuterin.

Programet e panevojshme qė mund tė shkaktojnė ngadalėsimin e shpejtėsisė sė kompjuterit


Ėshtė e pėlqyeshme qė ēdo pėrdorues tė vlerėsojė se cilat programe fillojnė automatikisht nė kompjuterėt e tyre dhe sė paku tė largojnė ata programe qė nuk i nevojiten mė pėrdoruesit.. Filloni me Add/Remove Programs dhe fshini programet e panevojshme. Dhe pastaj pėrdorni ndonjė vegėl softuerike qė tregon se cilat programe lėshohen automatikisht kur kompjuteri ndizet ose kur pėrdoruesi kyēet. Programet qė mund tė ndihmojnė nė kėtė fushė pėrveē Autoruns janė edhe Silent Runners ose Trend Micro’s HijackThis. Tė gjitha kėto dhe programe tė tjera janė shumė tė mira, me pėrparėsitė dhe mangėsitė e veta.

Pėrdoruesit e rinj duhet qė me kujdes tė largojnė vetėm ato gjėra qė vlerėsohen si tė dėmshme pėr sistem. Ju mund tė ēaktivizoni dhe tė riaktivizoni programet (nėse paraqiten probleme) me shumė vegla, duke pėrfshirė Autorun-s.
Posedimi i shumė programeve qė lėshohen automatikisht mund tė ketė ndikime gjithashtu edhe nė sistem. Sė pari, adminėt nuk janė tė njohur me ēdo program qė lėshohet vetvetiu, qė mund tė paraqes njė boshllėk nė siguri. Vetėm programet e lejuara duhet tė instalohen.

Sė dyti, ēdo program (duke pėrfshirė edhe programet vetėfilluesė) i instaluar nė njė kompjuter mund tė ketė ndikim nė shpejtėsinė e kompjuterit; madje, kėto programe mund mund tė rrisin rrezikun pėr siguri. Ka disa kompjuterė tė ndėrmarrjeve tė cilėve u nevojitet koha deri nė 10 minuta pėr t’u ndezur. Mund tė jetė e pranueshme nga njė kontrollim i njė antivirusi periudha kohore prej disa orėve pėr tėrė kompjuterin, po me siguri qė nuk ėshtė e nevojshme tė marrė aq shumė kohė kur punohet nė tė. Ju nuk duhet qė tė ndalni projektin vetėm pėr ta mbrojtur kompjuterin.

Nė pėrfundim, ndėrmarrjet duhet tė pėrpiqen qė tė sigurojnė qė ēdo rritje e numrit tė programeve tė instaluara nuk duhet tė shkaktojnė vonesė nė ndezje ose ngadalėsim nė punė. Ndėrmarrjet duhet tė mundohen qė tė bėjnė mė tė mirėn qė kėrkohet pėr tė kėrkuar leje pėr ēdo program tė ri tė instaluar.

Krijimi i rregullave tė ndėrmarrjeve pėr njė shpejtėsi tė pranueshme

Nė fillim, njė komision duhet tė pėrcaktojė kohėn e pranueshme pėr ndezje dhe veprimeve operative. 5 dhe 10 minuta mund tė jenė tė papranueshėm. Duhet tė jetė 1 deri nė 2 minuta (ose mė pak) nė shumicėn e sistemeve, derisa skuadra e IT-sė tė mos ketė vendosur pėr rritjen e kohės pėr ndezje. Shpejtėsia e pėrcaktuar duhet tė jetė e lejuar nga IT, shėrbimi informative dhe menaxhmenti.

Ēdo program i cili mbahet ende nėn shqyrtim nėse do tė fitojė leje apo jo, duhet tė jetė i rishikuar pėr ndikimet nė shpejtėsi dhe nga kėto pastaj tė fitojė pėrparėsi ose tė pėsojė rėnie nė vlerėsim. Komisioni duhet gjithashtu tė bėjė mbikėqyrjen e asaj se ēfarė lloje tė programeve janė tė instaluar. Ēdo njėri i pėrfshirė nė proces, duke pėrfshirė udhėheqėsit, ndihmėsit dhe tė tjerėt, duhet tė jenė nė dijeni se ēfarė ėshtė e pajtueshme dhe ēfarė s’ėshtė.

Sė fundi, nėse njė program gjendet se ėshtė duke shkaktuar zvogėlimin e shpejtėsisė, ai nuk duhet tė instalohet sėrish. Nėse ndikon nė shpejtėsi, zotėruesi i programit dhe/ose shitėsi duhet tė mundohen tė pėrmirėsojnė problemet e shkaktuara nė shpejtėsi. Ju mbase do tė befasoheni se sa ndihmė do tė merrni posa t’i tregoni shitėsit se jeni duke hequr dorė nga ai program pėr shkak tė ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me shpejtėsi.
Vetėm duke krijuar rregulla njė ndėrmarrje mund tė ndalojė zvogėlimin e shpejtėsisė sė kompjuterit.Shpejto kompjuterin duke ndalur programet qė fillojnė automatikisht 1e8g1z

    Ora ėshtė 19/6/2019, 12:05