Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox

Mesazh nga Dino prej 22/12/2010, 23:28

Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox Thumbnail.php?file=firefox_370487694Punoni nė mėnyrė mė efikase nė Firefox duke pastruar listėn e shkarkimit, duke larguar Java Consoles tė vejtra dhe duke kaluar nė tabs tė rinj. Pra si zakonisht nė PCWorld Albanian, kėshillat dhe trikat pėr tė lehtėsuar punėn tuaj tė pėrditshme me kompjuter nuk mungojnė dhe kėsaj radhe kemi zgjedhur njė temė diskutimi mjaft interesante qė ka tė bėjė me rritjen e efikasitetit tė Mozilla Firefox.

Pėrmirėsoni performancėn duke pastruar Listėn e Shkarkimit

Gjatė punės sonė tė pėrditshme nė zyre shumė prej nesh kanė si shfletues primar Mozilla Firefox, por tė gjithė ishim tė pajtimit me bllokimin pėr disa sekonda tė shfletuesit pasi ai tė ketė shkarkuar njė skedarė. Pėrnjėmend shfletuesi bllokohej pėr njė sekondė nė momentin e shkarkimit apo rreth njė minutė pas pėrfundimit tė tij.

Pėr t’iu qasur problemit mė afėr, ne vendosėm qė tė shikojmė Listat e Shkarkimit (qė mund tė shihen duke shtypur Ctrl+J) kur keni tė hapur shfletuesin dhe ajo qė u vėrejtė ishte moskujdesi jonė nė pastrimin e listės. Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox 213005-firefoxdownloads-clearlist_originalMe njė klikim (Clear List) vendosėm qė tė gjithė tė pastrojmė listėn (kjo nuk fshin shkarkimet tuaja, por i fshin ato vetėm nga memoria e Firefox), dhe si rezultat herėn tjetėr qė tentuam tė shkarkojmė njė skedarė, Firefox punonte me shpejtėsi tė zakonshme, pa vonesa, pa bllokime. Nuk jam i sigurt nėse me kėtė pastrim kemi arritur tė bėjmė Firefox-in mė tė shpejtė por dallimet ishin tė dukshme tek tė gjithė, dhe asnjėri prej nesh nuk u pėrballė mė me ndonjė pengesė. Rekomandojmė qė tė bėni tė njėjtėn procedurė.

Largoni versione tė vjetra nga Java Console prej Firefox

Natyrisht qė Java ėshtė gjuhė programuese qė pėrdoret nga ueb faqe dhe aplikacione tė ndryshme tė uebit – njė farė cope softueri qė vazhdimisht ju ngacmon tė instaloni pėrditėsime.

Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox 213114-firefoxjavaconsoles_originalĒdo herė qė bėni kėtė, Firefox trashėgon njė version tė ri tė Java Console (njė vegėl pėr debugging qė ėshtė e padobishme pėr shumicėn e pėrdoruesve). Pėr fat tė keq, versionet e vjetra nuk fshihen. A ndikon kjo nė performancė? Nuk mund ta konfirmojmė kėtė, por nuk e di nėse ju do tė dėshironit tė keni me dhjetėra Java Consloes qė ngarkojnė gjėrat.

Nėse shikoni listėn tuaj tė shtojcave nė Firefox (duke zgjedhur Tools, Add-ons) ju ndoshta duhet tė shihni disa raste tė Java Consoles.). Megjithatė, ju gjithashtu do tė shihni se butoni i fshirjes pėr secilėn ėshtė i errėsuar. E tani si t’i largoni versionet vjetra?

Thjeshtė: Mbyllni Firefox, dhe mė pas lėshojeni si administrator. Pėr ta bėrė kėtė klikoni me tė djathtėn nė ikonėn e Firefox nė desktop, dhe mė pas zgjidhni Run as administrator. Tani kur shkoni prapa tek lista me shtojca, ju do tė shihni tė ndezur opsionin pėr fshirjen e versioneve tė vjetra tė Java Console. Ju ndoshta do tė mund t’i largoni tė gjitha, por ju rekomandomė qė tė ruani sė paku atė qė ka versionin mė tė ri (numrin mė tė lartė), vetėm nė rast se Java Runtime Environment ka nevojė pėr tė, pėr ndonjė arsye tė caktuar.

Bėni qė Firefox tė kalojė menjėherė nė tabs tė rinj

Normalisht kur klikoni njė link qė hap njė tab tė ri (apo mbani tė shtypur tastin Ctrl gjersa klikoni njė link, gjė qė detyron tė hapet njė tab i ri), Firefox nuk kalon nė mėnyrė automatike tek ai tab. Ai ju mban nė pozitėn ku jeni tani. Kjo nuk ka edhe aq kuptim. Nė fund tė fundit, pse do tė hapnit njė tab tė ri nėse nuk do tė dėshironit ta shikonit menjėherė? Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox 191942-firefoxnewtabbehavior_original
Pėr fat, ka njė mėnyrė tė lehtė pėr tė ndryshuar sjelljen e Firefox kur bėhet fjalė pėr hapjen e tabeve tė reja: Klikoni menynė Tools, pastaj Options, dhe mė pas klikoni Tabs. Vėni nė funksion opsionin e fundit nė listė: When I open a link in a new tab, switch to it immediately. (Thjeshtė apo jo?) Klikoni OK kur tė keni pėrfunduar punė.Kėshilla tė vogla pėr tė shpejtuar punėn e Mozilla Firefox 1e8g1z

    Ora ėshtė 19/6/2019, 10:59