Cila eshte e bukura dhe e cuditshmja dashuri

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Cila eshte e bukura dhe e cuditshmja dashuri

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/12/2010, 02:31Kenga e pare per dashurine eshte shkruar 4 000 vjet me pare dhe vjen nga nje zone midis Tigrit dhe Eufratit.

Burrat te cilet e puthin gruan e tyre ne mengjes, jetojne 5 vjet me shume se sa ata qe nuk e bejne kete gje. Vajzat feministe kerkojne me shume se te tjerat te kene nje marredhenie romantike. Dy te tretat e njerezve raportojne se kane rene me shume ne dashuri me dike qe kane vite qe e njohin, se sa me nje te sapo njohur. Njerezit qe tregojne historine e tyre te dashurise e bejne kete pasi mendojne se procesi eshte jashte kontrollit te tyre.

Dashuria nxit nje efekt qetesues ne trup dhe mendje per te pakten nje vit, gje qe ndihmon ruajtjen e sistemit nervor. Dashuria ka te njejtin efekt ne trup njesoj si edhe frika e madhe. Te nje person i dashuruar shfaqen te njejtat simptoma si te nje person qe ndjen nje frike te madhe – zmadhim te bebes se syrit, duar te djersitura, dhe rritje te te rrahurave te zemres Skanimet e trurit kane treguar se kur njeriu shikon foto te njeriut te zemres, truri reagon menjehere duke treguar deshire. Vajzat e fisit Tivi ne Pacifikun jugor martoheshin qe ne lindje.

Rreth 11 per qind e grave kontrollojne menjehere “online” per te pare te dhenat e nje personi qe e kane takuar ose qe presin ta takojne, kundrejt 7 per qind te meshkujve. Njerezit tentojne te kthejne me shume koken ne te djathte se sa ne te majte kur puthin dike (65 per qind e njerezve e kthejne koken ne te djathte). Tradita e unazes se fejeses ka ardhur qe ne shekullin e 15-te, kur Duka Maximillian i Austrise i dha nje unaze te fejuares se tij Mary nga Burgundy. Aeroporti Nderkombetar i Filadelfias mbahet si numri 1 per lidhjet e dashurise gjate kohes se pritjes.

Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra cdo vit ne adrese te Zhulietes, cdo Valentin. “Nese nje person refuzon nje lidhje, personi bie edhe me shume ne dashuri me ate person qe nuk e ka pranuar”, thote Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojme”. Pjeset e trurit qe aktivizohen kur ne jemi te gezuar vazhdojne te mbeten aktive. Ka nje arsye pse ndodhin romancat ne zyre. Renia ne dashuri eshte shume e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetesia, afersia dhe romanca.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: Cila eshte e bukura dhe e cuditshmja dashuri

Mesazh nga Kleandra prej 22/12/2010, 09:40

E bukura e dashurise eshte pasioni i saj e cuditeshmja eshte sepse mundet te mbaroj per nje cast edhe nuk kuptoj se pse

    Ora ėshtė 10/12/2018, 02:48