Disa te pathena te zemres suaj ne dashuri

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Disa te pathena te zemres suaj ne dashuri

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/12/2010, 17:05Dashuria nuk shnderron vetem boten e ndjenjave dhe ate shpirterore tek njeriu, por sjell ndryshime te rendesishme edhe ne trupin e tij.

• Shqetesimi dhe ankthi ndikojne ne qarkullimin e gjakut, ne funksionimin e gjendrave, gjithe sistemin nervor, por me teper ngarkojne zemren.

• Zemra e njeriut pamend gjendet ne gojen e tij, kurse e te mencurit, ne zemren e tij.

• Nese ne zemren tende nuk ka vend per ndjenjat e dashurise dhe dhembshurise per te afermin tend, atehere sigurisht vuan nga ‘semundja me e keqe e zemres’.

• Qe te pergjoje dikush ate qe thote zemra e tij, nuk eshte e lehte. Qe te zbuloje se kush eshte ne te vertete, nuk eshte e lehte. Duhet shume pune dhe kembengulje qe te njohe njeriu se kush eshte dhe se c’fare kerkon ne te vertete.

• Burgu me i keq, eshte zemra e mbyllur.

• Ne nje zemer te mbushur ka vend per te gjithe. Zemra boshe nuk nxe asnje.

• Mirenjohja eshte kujtesa e zemres.

• Pasuria dhe varferia, gjithashtu ashpersojne zemren e njeriut.

• Te kesh mendje te forte dhe zemer te bute.

• Buzeqeshja eshte celesi qe hap cdo zemer njerezore.

• Nese nis diten tende me dashuri ne zemer, me paqe dhe te vertete ne mendjen tende, nuk do te dalesh vetem ti i fituar. Do te bekohen te gjithe ata me te cilet do te kesh kontakt gjate dites.

• Te mos humbim moralin tone ndersa bejme mire, sepse nese nuk do te humbim kurajon deri ne fund, do te korrim ne kohen e duhur.

• Ata qe nuk mesuan te qajne dhe te dhembin me zemren e tyre, nuk dine as te qeshin.

• Burre i pjekur eshte ai i cili arrin te fitoje zemren e femijes se tij.

• Nje zemer plot gezim eshte padyshim rezultat i nje zemre ne te cilen digjet flaka e dashurise.

• Zemra qe do, mbetet gjithmone e re

• “Na meso, pra, te numerojme ditet tona per te pasur nje zemer te urte.”- Psalmi 90:12

• Kur mungon zemra e pasur, pasuria materiale ngjan tmerresisht e varfer!

• Dy gjera jane te keqija per zemren: ngjitja e shpejte e shkalleve dhe pakujdesia jote te zhgenjesh ata qe te rrethojne.

• Deshperimi udheheq njeriun ne vetekontroll, rrit mirekuptimin dhe dhembshurine e tij dhe zbut zemren e tij.

• Lumturia gjendet ne zemer dhe jo ne rrethanat.

• Mendja mund harroje dikur, por zemra. Asnjehere.

• Nje zemer e mire dhe e sjellshme eshte burim gezimi dhe rreth saj celin buzeqeshje.

• Kur krijoj dicka me zemer, ajo ngjan e mrrekullueshme. Por kur thjesht vendos mendjen, rezultati eshte i varfer.

• Zemra e nenes. eshte shkolla e femijes se vogel. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Arlo
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti :
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 08/05/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 50618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 91682
<b>Votat</b> Votat : 440
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nga te gjitha genjeshtrat qe me the... 'Te Dua' ishte e preferuara ime!

Buzqeshje Re: Disa te pathena te zemres suaj ne dashuri

Mesazh nga Arlo prej 23/1/2011, 07:39

Propozimi per fejes .Ka zemėr qė ėshtė e bardhė si bora,
aq sa e shkel,
mė shumė forcohet!

    Ora ėshtė 10/12/2018, 03:49