5 arsye pėr tė cilat e vlerėsojmė dashurinė

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 5 arsye pėr tė cilat e vlerėsojmė dashurinė

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/12/2010, 01:15Vetėm disa dinė tė jenė tė durueshėm, sepse aty shpesh pėrzihet edhe frika dhe presioni nga gabimet. “Ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė e rėndėsishme nė jetėn time?” Nė njėrėn nga anketat, rreth 59 % tė femrave deklaruan se seksi ėshtė me rėndėsi tė veēantė dhe vetėm 9 % mendojnė se ėshtė i parėndėsishėm fare.

2- Nė pyetjen se, “kur ėshtė seksi mė i mirė?”, shumica nga tė anketuarat pėrgjigjet: “Kur ka dashuri nė tė”. Shumė femra i mbushin bateritė e tyre emocionale pėrmes seksit. 40% e femrave mendojnė se seksi i forcon lidhjet emocionale. Mė shumė se njė e treta e anketueseve kishin shijuar seksin pa dashuri: 53 % nė lidhje tė pasuksesshme, 42% nė aventura pėr njė natė dhe 40% nėpėr flirte tė parėndėsishme dhe pa obligime.

3- Nė pyetjen se, “si ndihen nė lidhje tė zjarrtė?”, 66% e femrave kanė theksuar se kanė vetėbesim tė plotė. 50% e tyre theksuan se ndihen tejet seksi dhe bėhen dashnore qė kanė shumė kėrkesa. Do tė thotė se vetėm lidhja e ngrohtė monogame i bėn tė lumtur (66%), optimiste (80%) dhe mė mirė ia dalin me probleme jetėsore (58%). Pikėrisht vetėm pse seksi u jep siguri, pėr kėtė dhe ndihen me shumė dėshira dhe mė seksi. 89% e tyre thonė se mė sė miri, mė tė shėndetshme dhe mė me vetėbesim ndihen kur janė tė kėnaqura me veten si njeri. Atėherė janė dhe mė tė lumtura.

4- Ajo qė dikur konsiderohej tabu, sot ėshtė nė praktikė tė gjerė. Gati tė gjithė tė anketuarit i kanė provuar pozitat standarde (nga anash, nga prapa, pozitėn misionare…). 92% e kanė shijuar seksin oral, ndėrsa shumė nga ato kanė shkuar edhe mė larg nė seks me gjėrat qė Kamasutra i quan me emra tė ēuditshme. Eksperimentet janė tė nevojshme gati pėr secilėn. Jo vetėm qė e largojnė monotoninė, por edhe janė kyēe nė forcimin e lidhjes fizike dhe psikike mes partnerėve. Gati gjysma e tė anketuarave kanė shijuar seksin nė vende publike, ndėrsa 40 % e tyre nganjėherė lundron nė ujėrat e sado-mazokizmit.

5- Disa nga arsyetimet e femrės pėr t’iu shmangur seksit janė: “Jam e lodhur”, “Nuk ndihem mirė”. Nė pyetjen se, “pse i shmangen seksit?”, femrat kryesisht janė pėrgjigjur: “Pėr shkak tė lodhjes”, “Shpesh nuk jam e disponuar”, ndonjėherė edhe “Jam e hidhėruar me tė”. Pėr tė mbajtur gjallė njė lidhje duhet pėrkushtim i plotė. Pa njė lidhje tė qėndrueshme me partnerin, nuk do tė kishim biseda tė mira dhe interesante./yllipress/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:09