Pse i frikesohemi dashurise, nga vjen kjo frike

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse i frikesohemi dashurise, nga vjen kjo frike

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/12/2010, 18:50A frikesoheni nga dashuria?

Nganjehere frika ndaj dashurise eshte e shprehur qarte. Nuk ndjehesh mire ndaj marredhenieve te dashurise me personin tjeter, madje je e vetedijshme se po frikesohesh dhe je e pasigurt. Por mund te ndodhe qe te jetosh me besimin se me te vertete deshiron te kesh dashuri ne jeten tende. Dashurohesh dhe deshiron te jesh me te (me dashnorin). Por kurre nuk ke fat. Gjithnje te pelqejne djemte e keqij.

Nga rrjedh frika nga dashuria?

Frika nga dashuria ne shumicen e rasteve rrjedh nga femijeria e hershme, nga marredheniet me prinderit. Me prinderit i kalojme ditet dhe momentet me te bukura te femijerise dhe format me te nderlidhura, sepse jemi te varur nga ta. Nese marredheniet me prinderit kane qene te mira, atehere me siguri kemi mesuar se dashuria eshte burimi me i madh i lumturise. Nese nena dhe babai kane qene krenare me vajzen e tyre dhe kane pasur kujdes te madh ndaj saj, atehere pa kurrfare frike presim qe edhe te tjeret te na pranojne duarhapur.

Si ta mposhtim friken?

A eshte e mundur te mposhtet frika nga dashuria? Po, gjithsesi. Nese eshte fjala vetem per nje frikesim te vogel, sepse ty po te ndodhe dicka e re ne jete, dicka e panjohur, do te kesh nevoje per me shume trimeri, ne menyre qe te lirohesh pakez dhe t’i perkushtohesh dashurise. Mirepo, nese arsyet e frikes sate bazohen ne ndonje problem tendin familjar te se kaluares, ndoshta do te duhet me shume kohe dhe durim.

Po nese frika ka te beje me seksin?

Ne fillim gati te gjithe pak a shume frikesohen, sepse kemi te bejme me nje pervoje krejtesisht te re. Dashuria trupore ne vete ka nje fuqi e cila mund te jete fantastike, por edhe mund te na frikesoje. Nese eshte ashtu, atehere nuk eshte edhe lehte te lirohemi plotesisht nga frika. Dashuria trupore kerkon nga femra te jete “lakuriqe” para partnerit te saj, por ketu nuk nenkuptojme vetem aspektin fizik. Kjo do te thote se duhet t’i leme anash te gjitha maskat dhe te lirohemi, ne menyre qe nga femra te dale cdo gje qe eshte ne te, madje edhe ndjenjat me te thella. eshte me i madh, eshte me se miri t’i drejtohesh psikologut, i cili mund te te ofroje ndihme profesionale. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: Pse i frikesohemi dashurise, nga vjen kjo frike

Mesazh nga Kleandra prej 21/12/2010, 12:29

Frika vjen nga mosbesimi i ndjenjiave ku njeriu mendon se ate qe ke pran,, a te dashuron apo lun teater me ndjenjiat edhe kjo shum here te ben te gabosh duke menduar qe ai qe ke pran ose te don ose ste don
mendon se vetem luan ..por ndjenjiat vin e shtohen pasi njeriu gabon ne ate rruge duke mosbesuar edhe duke ju shtuar frika me shume sepse do lendosh apo do te lendoj

    Ora ėshtė 11/12/2018, 22:58