Macet, mbajtja e tyre prane vetes, antistres

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Macet, mbajtja e tyre prane vetes, antistres

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/12/2010, 00:41Por miqte tane katerkembesh te familjes fshehin nje dhurate shume te vecante: jane te pashoq dhe ilac i efektshem kunder stresit. Studiuesit argumentojne prej shume kohesh dhe macet e verteta e japin pergjigjjen. Kafshet, te tilla si macet jane terapeutike dhe ndihmojne ne zgjidhjen e situatave te veshtira.

Pas nje dite te veshtrie, per shembull, mes angazhimeve dhe punes, eshte nje kenqaqesi per tu clodhur me macet e dashura, qe mbushin padronin e tyre me perkedhelje dhe vemendje. Eshte e pashmangshme qe ju mos te leshoni nje buzeqeshje me menyren e tyre te lozurit dhe te ecurit.

Edhe shkenca e ka konfirmuar kete pefundimisht : macet ju bejne mire. Per ta treguar kete, nje grup studiuesish ne universitetin e Minesotes, kane pohuar se mbajtja e nje maceje zvogelon nje te treten e rrezikut per te qene i goditur nga nje atak ne zemer, ose semundje te tjera kardiovaskulare. Ne fakt ne France, nje veteriner ka propozuar nje ilac te pazakonte, i cili shitet nepermjet internetit, nje CD me gerhimat e maces. I bindur qe tingujt e ulet, te thelle e misterioze, kane nje efekt shume relaksues te njerezit.Te gjitha macet kane aftesine per te prodhuar kete perfitim.

Nje teori thekson se "fuqia" e rezultatit u bashkua e nje tkurrje te muskujve te fyt, ose nga dridhjet e prodhuar nga nje vene te vecante, por deri tani asnje hipoteze nuk eshte konfirmuar. Por nje gje ishte e sigurte, duke degjuar gerhimat e maces ka nje efekt qetesues te njerezit, sepse aktivizon neuronet qe prodhojne serotinen. Efekti eshte vecanerisht i forte per ata qe kane pasur tashme nderveprime te frytshem me macet, te cilat ende jane burimi me i mire natyror te relaksimit dhe dhe nje ilac i mire dhe I embel per telarguar stresin.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Macet, mbajtja e tyre prane vetes, antistres

Mesazh nga Princesha... prej 14/11/2014, 00:18

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:30