Arti duhet te jetoje!

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:02

First topic message reminder :

Arti dhe njeriu jane te vendosur perballe realiteteve qe ne njefare menyre shkembejne shume rreziqe,qe ne kombinim e siper,ndihmojne nje shoqeri te ngrihet apo te humbasi ne nje stad(me pak te zhvilluar)minimal.
Arti eshte per njeriune
Njeriun e detyron artin te jetoje prane tije
Arti pershtat transformimin koshient te njeriut ne nje qenie te vleresuar nga sistemi...e

Njerezit si qenie teper te evoluara,me nje kapacitet intelektiv te madh,me nje llogjike te kontrolluar nga senset e ndryshme,me nje fuqi libido(eros) te dashuroje dhe te permbushi kerkesat e tij,kane arritur edhe te krijojne ne sherbim te nevojave te tyre vlera te bukura.
Keto ne kohet antike,si muzika,filozofia,poezia,skulptura
ishin ne sherbim te nje klase shoqerore te zgjedhur,me nje kapacitet te madh per te qene te lire dhe jo thjesht
skllever qe vendosnin trupin e tyre per te manipuluar nje objekt e per ta kthyer ate ne nje subjekt me vlere per te tjeret.
Me vone ne ne mesjete njerezit,edhe pse kishin dalur nga nje erresire e forte,e pakuptueshme per njerezimin;mbase luftrat e fuqishme te barbarevee,ndertuan nje tjeter vizion rreth artit.Muzika,poezia,krijuan nje largesi me pikturen,skulpturen,arkitekturen,iu dhane dimensione te tjera qe ndihmuan te marrin nje tjeter karakter.Shume piktore filluan te ndjehen krenar pse ishin te zgjedhurit e nje oborri mbreteror,te nje kulti te madh besimi-Papati i Romes-,shume skulptor ngriten monumente ne memorie te heronjeve paraardhes,ata qe kishin sjelle boten civile dhe artistike deri ne ato kohe.
Arkitektura krijoi nje ndertim tjeter te konceptit te jetes per shoqerine...zhvillimi i madh kishte filluar,po vinin zbulimet dhe rritjet e ndjenjave njerezore,jo edo gje do te ishte si me pare.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:22

Me pare arti (piktura) perdorej dhe vleresohej gjithnje duke u bazuar mbi nje teme natyrore dhe reale. Nje nga arsyet per kete ishte mungesa e nje menyre moderne sic eshte sot "fotografia" per te rregjistruar nje moment te vecante te jetes, nje mbret apo mbretereshe. Prandaj pothuajse e gjithe piktura e koheve te vjetra ka pasur si teme portretin e njerezve dhe ne te njejten kohe ka ndihmuar dhe regjistrimin e historise.

Bie dakort me Cupken_pe_korce qe shume prej pikturave te asaj kohe jane te paarritshme. Artistet e sotem jane po aq te afte sa dhe Pikaso me shoke por puna e tyre dhe duart e tyre te vecanta nuk vleresohen sic vleresoheshin ne ato kohera.

Cupka_pe_korce mund te rrije me dite te tera te pikturoje nje portrer te Fiorit ndersa Fiori nxjerr nga xhepi aparatin fotografik dhe me nje shkelje butoni te rregjistroje nje fotografi 100 here me reale se piktura e cupkes_pe_korce. Pra nqs bazohemi te realizmi dhe e vleresojme punen e tyre sipas koherave te vjetra jam i sigurte qe fotografia e Fiorit do kishte vlere shume here me te madhe. Jam i bindur se dhe vete Monalisa do ta quante Fiorin artiste. Per mendimin tim Cupka_pe_korce ka duar te vecanta dhe ajo eshte artiste ndersa Fiorin nuk mund ta quaj artiste sepse ajo nuk beri asgje te vecante pervec shtypjes te nje butoni. Te njejten gje mund ta beja une, nje bebe 2 vjecare dhe me pak stervitje dhe nje qen e mace.

Shpikja e aparateve fotografike, kompjuterit dhe avancime te tjera te teknologjise kane zbritur rendshem vleren e njerezve me duar te arta. Mund te kete shume artiste si Pikaso edhe sot e kesaj dite por kur aftesite e tyre nuk vleresohen ata ngelen talente te pazbuluar.

Arti dhe Artistet e sotem ndahen ne shume kategori. Ka kategori per artistet e fotografise, ata te kompjuterit, filmit etj etj...dhe ne fund fare jane shoket e Pikasos qe edhe pse jeta u ka dhuruar dicka te vecante, ne boten e sotme ka "shume pak" per te mos thene "asnje" vlere.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:23

Parase te vazhdoj dua te te bej nje pyetje : (te ciles nuk ju pergjigje drejtperdrejt heren e pare)

a.Cilat quan ti "vlera arti" e (ose sill nje shembull pikture apo cfaredolloj arti figurativ qe te duket se nuk ka vlere dhe persee)

1. Me sa shikoj une ti beson se jo i gjithe auditori ka prirje artistike

2. Vura re si ti me vlera kupton cfare artisti shpreh. Eshte kjo e vetmja vlere e artit e!

b. Kush eshte "art i mirefillte" per tye

Ka artiste qe kane mbaruar shkolle, shesin art ne shuma te medha dhe perseri ne fillimet e tyre nuk kane menduar se ishin artiste. E kane nisur si njerez qe kane dashur te marrin nje shkolle dhe rrjedhimisht kane "zbuluar" se dhe ata mund te krijonin, madje po aq bukur sa nje njeri me "dhunti". Mos harro ketu edhe "interpretuesi" i artit eshte artist. Atehere kjo sjell se jo te gjithe mund te vizatojne nje vije te drejte por te gjithe mund ta interpretojne ne menyren e tyre artin. Marrim veglat muzikore ketu, cdo interpretues eshte artist. Disa i luajne pjeset komplet ashtu si i pari i shkroi disa i luajne me perpunimet e tyre, te gjithe interpretuesit edhe ata qe ndjekin partituret edhe ata qe improvizojne per nje arsye apo tjeter, jane artiste.

Ne lidhje me kohen - Si mund te krijoje koha vlera per vepra qe ne nuk i njohim, por do te thote kjo qe ato vepra qe ne nuk i njohim per shkak te mos ballafaqimit te ketyre veprave me masen atehere ato vertet nuk kane pasur vlerae Ne jemi "injorantet" (pa njohuri) ne kete mes nuk eshte koha qe ka rritur vlerat. Koha ja u rrit vlerat ndryshe ketyre veprave, jo sepse ato nuk mund te rriprodhohen sot apo te behem me perfekte, por sepse jane "mall" i vjeter, pjese e historise te cilen ne e prekim vetem kur shikojme keto vepra.

Ne lidhje me Mona Lizen vertet mendon se Leonardo u mundua shume te jepte nje vajze "enigmatike" te atij lloji apo thjesht rastisti qe ajo vajze kishte tipare te tilla dhe Leonardo vetem sa beri punen per te cilen u pagua e! Dmth beri cfare gjithe piktoret e kohes se tij benin ne ate kohe, pikturonin portrete. (jemi duke i kaluar artit shume perciptazi, pasi ka shume forma arti te vjeter te cilat vleresohen per "kompleksitetin" e mendimit, por jo sepse piktoret ishin piktore te shkelqyer por sepse ata ishin matematiciene - pra arti eshte i pafund, nje matematicien ka po aq dhunti sa nje njeri qe eshte marre me pikture gjithe jeten mund te kete).


nuk do te kish kuptim fare te studjohej arti gjate koherave..

Sa gjera bejne njerzit qe nuk kane kuptim Megjithate studimi i historise dhe historise se artit ndihmon ne shume ane kjo nuk do te thote se ne sot mund ti japim (ulim apo ngreme) vlerat nje vepre kur nuk dime "me siguri" asnje te vertete prapa krijimit te vepres, me hamendje njerzit kane kaluar ylberin.p.s. eupke analiza qe kam bere me lart nuk eshte 100% nje analize personale, marre nga besimet dhe ato cfare une kerkoj tek arti. Jam munduar te jap nje vezhgim tjeter mbi artin te dikujt qe qendron nga ana tjeter per te hapur keshtu nje diskutim. Nq se do jepja mendimet e mia e gjitha do kthehej shume personale dhe une skam as kohe as arsye perse ti fut njerzit ne ato cfare une besoj. Shpresoj e kupton tani qendrimin tim ne te gjithe kete diskutim, qe nga fillimi i kesaj teme flas. Dua te them sigurisht ke te drejten e mendimit tend dhe nq se nuk te pelqen debati mund ta mos vazhdojme.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:25

Fillimisht dua te bej te qarte se askush nuk e ka gjetur absoluten ne art, dhe une nuk jam aq e marre sa ta synoj nje gje te tille. Se dyti, une nuk jam eksperte ne fushen e artit per te mbrojtur nje ane te caktuar, por edhe ne qofte se isha, kjo nuk do te bente asnje ndryshim. Ajo c'fare une desha te ve ne dukje ka te beje me idene se c'fare do te thote te krijosh dhe te konsumosh art. Meqenese qellimi kryesor i artit eshte komunikimi, e konsideroj kete gje teper te rendesishme, dhe se me komunikim nuk kuptoj vetem aftesine shprehese, por edhe menyren sesi transmetohet ndjenja tek konsumatori (vezhguesi), si dhe lidhjen ndermjet tyre. Arti eshte nje fushe teper e gjere, dhe do te ishte e pamundur te kapet c'do aspekt i tij. Edhe pergjithesimet jane te veshtira, keshtu qe ne u perqendruam tek artet figurative.

Me kerkove te te jap nje shembull per te cilin une mendoj se i ka humbur vlerat artistike: "Bicycle Wheel Ready-made" nga Marcel Duchamp. Nje tjeter shembull do te ishte: "Improvisation 28" nga Kandinsky

Perse mendoj une se vlerat kane humbur:
Ne lidhje me "Improvisation 28,"...nuk shikoj ndonje objekt te qarte nga ajo qe perceptoj (vija shumengjyreshe qe nderpriten, pa forme, pa kuptim, pa ndonje 'pattern' qe mund te presesh. Gjithcka qe jam ne gjendje te kap eshte confuzion, dhe nuk e dalloj dot ate 'deeper meaning' qe artisti mund te kete pasur ne mendje. Per me teper, edhe vete pa frymezim dhe pa pasion mund te kisha krijuar dicka te ngjashme duke thene se ishte art. Fundja fundit, nje grumbull vijash qe nderpriten pa ndonje rregull te caktuar do te ishte e njejte sido qe une ti kisha vendosur.

Per sa i perket "Bicycle Wheel Ready-made": nje rrote biciklete mbi nje karrige. Eshte ky arte Psee Vetem sepse dikush mendon se eshte arte Po nese ne vend te rrotes se bicikletes kisha vene nje ambazhur, c'fare ndryshimi do te kishtee Si duhet te kuptoj une te ashtuquajturen "veper arti" nga nje art i vertetee Nje pale gershere metalike a nuk do te ishin e njejta gjee Nese jo psee Duke e pare nuk me ngjall asnje emocion, asnje cudi, asnje 'hint' pas te ciles une te kapem per ta interpretuar. Gjithcka une mund ti atribuoj eshte hamendje....hamendje! Une mendoj se ne keta shembuj, idea e artit i ka kapercyer kufijte e saj te percaktimit.

Cilat konsideroj une vlera te artit, dhe pse mendoj se jane ne rrezik:
Mendoj se arti figurativ eshte i lidhur pazgjidhshmerisht me "imazhin e te bukures," ate imazh qe ne perceptojme me ane te shqisave dhe kuptimit. Kur flas per te bukuren kam parasysh ate force te artit qe te ben te 'levizesh' drejt asaj qe eshte para syve te tu, qe te ben te reagosh apo perjetosh nje emocion. Kjo eshte nje vjere e artit--zgjimi i emocioneve tek konsumatori duke e bere ate te futet ne boten e artistit per te gjetur vetveten. Une mendoj se dicka vizuale eshte e bukur edhe kur eshte poetikisht e tmerrshme. Alban People mendon se ne shoqerine moderne koncepti i se bukures ka ndryshuar teresisht, dhe se arti nuk duhet pare ne lidhje me vlerat estetike, me momentin teper delirant. Ne fakt, une mendoj se momenti delirant rrjedh pikerisht nga konfuzioni dhe paqartesia, dhe jo nga ajo balance, nga ai rregull dhe qartesi qe une kerkoj nga nje krijim artistik. Sa per ndikimet e tjera, ne vecanti ate te psikologjise, filozofise etj. jam dakort se eshte nje evoluim i artit, nje perspektive krejt e re, por te mos harrojme se nese teoria sot nuk beson ne vlera, as arti mbeshtetur ne to nuk do te besoje (dhe ju siguroj se sot ekziston nje debat i gjere per sa i perket vlerave ku mbeshtetet arti dhe shoqeria, por kjo mund te analizohet diku tjeter pasi nuk eshte objekt i diskutimit tone)

Ke bere nje verejtje me vend kur ke thene se edhe ata qe interpretojne artin jane artiste. Megjithese kjo nuk eshte e vertete ne te gjitha rastet, shpesh qendron si e tille. Jam dakort me ty vetem kur mesazhi eshte dhene i qarte. Kur vizualizimi eshte i c'rregullt, pa pike referimi dhe abstrakt, per konsumatorin eshte e veshtire te kape idene qe eshte paraqitur. Qe te krijosh (ne rastin tone, duke konsumuar art) duhet me pare te kuptosh. Per mendimin tim, nje veper arti kuptohet kur forma dhe idea shkrihen ne nje, duke sjelle nje unifikim te gjithe elementeve. Gjithe ato pjese te vogla, ato detaje, nuk qendrojne te shperndara neper hapesire por vijne e konsolidohen ne harmoni midis tyre. Eshte kjo harmoni qe i jep qartesi vepres artistike duke e bere ate me te kuptueshme, dhe si rrjedhoje, e sjell me afer konsumatorit. Per me teper, a nuk eshte permendur se arti i sotem ka levizur drejt intelektite C'fare quhet art i intelektit, kaosi apo rregullie

Per mendimin tim, ne nje pjese te artit modern, unifikimi i formes dhe idese nuk eshte i pranishem, edhe harmonia eshte thyer. Ve re nje c'rregullim ne elementet perberes, qe justifikohet me 'lirine' e artistit per te shprehur ate qe ndjen. Psee Sepse eshte me lehte per te krijuar dicka te c'rregullt se dicka qe kerkon mund e kohee Apo sepse imazhi mund te sakrifikohet per hir te 'intelektit'e Nje lule eshte nje lule ne syte e mi, dhe ka qene nje lule ne syte e atij qe ka jetuar para 300 vjetesh. Edhe pse koncepti mund te ndryshoje, imazhi mbetet i njejte--lule! E me gjithe ndryshimet per sa u perket nocioneve, do e quaja me 'artful,' Katedralen e Shen Pjetrit sesa The Twin Towers qe u rrezuan. Jo sepse kam nostalgji per ate periudhe, por sepse artisti ka krijuar dicka te bukur, edhe pse nocioni i se bukures ka qene 'i gabuar.' Nese do tju pyesja se ku qendron ndryshimi midis nje peme te rrezuar nga rrufeja dhe nje garazh ku parkohen makinat, si do te pergjigjeshite Ka ndonje gje te bukur (c'faredo nocioni i dhenci te bukures) ne nje garazhe

Arti i kaluar nuk eshte vetem mall, apo history qe ne e prekim. Me teper se nostalgji ai eshte "Shkolle" vlerat e se ciles jane jo vetem historike, por didaktike, artistike etj. Artistet jo vetem frymezohen prej tij por ecin ne ato gjurme. Psh, arti i rilindjes i hodhi syte nga lashtesia, por solli origjinalitetin e vet: sfondet plot drite, anatomine perfekte, balancen, kontrastin e ngjyrave, idete e qarta etj. Nje pjese e mire e artit modern ka marre nga ai i kaluar mjaft elemente, duke i nderthurur me elemente te rinj te kohes. Psh. Nje nga krijimet me te arritura te Picasso-s eshte Guernica. Kompozicioni trekendor te kujton "Darken e Fundit" te Leonardos. Kontrasti bardhe e zi shton dramaticitetin e vepres duke e bere vezhguesin te perjetoje 'klithmen' e luftes. Imazhet e shperndara ne te kater anet, simbolizmi, denojne aktin ne fjale. Tmerr, kaos, satire.... A nuk zgjon kjo tablo tek vezhguesi emocione, ndjenjen e tmerrit, urrejtjes kunder luftes, denimine Me te njejten monedhe, a nuk zgjon tek vezhguesi figura e krishtit tek "Darka e Fundit" prezencen hyjnoree Butesi tronditse, meshire, ankth ne gjithe galerine e figurave! E pra, te dyja shkaktojne nje efekt emocional tek auditori, duke e bere ate te perjetoje skenen, ngjarjen, te krijoje nepermjet interpretimit. Nje efekt i tille mund te arrihet vetem nese artisti dhe konsumatori ndajne se bashku krijimin. Une si vezhgues duhet ta di se c'fare te kerkoj ne nje krijim artistik, perndryshe nuk do te perfitoj gje prej tij. Duke ma bere abstrakte, ka rrezik jo vetem te ma shtremberoje idene, por nganjehere edhe te ma humbase fare ne nje labirinth imagjinar te pafund.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:26

...Kam pire nje kafe te ngrohte dhe me deshire lexova shkrimin(artikull)tend,me te vertet mu duk interesant.Edhe pse ti(vajza nnga Korea) ke disa ide te qarta,ato qe krijojne dhe stampa per cdo mjet artistik te perdorur,perseri idete e tua jane un'oeuvre d'art.Komplimentime!
Kush jam uneeArtisteAspak e vertet!Jam ne cilesine e nje studenti qe kerkon te mbroje dipllomen,per koicidence ose per ironi te diskutimit tone,pikerisht me vepren e Marcel Duchamp.Ai qe thote:Eros c'est la vie!-Kur transformohet ne nje grua,jemi ne vitet 20!Kemi dokumentin e mrekullueshem sepse fotoja eshte firmosur nga Man Ray!
Sidoqofte mbi Duchamp opinionet skane fund,jane aq te gjata sa dhe te stergjatura,madje dhe te merzitshme.Po e ve re tani ne rikthimin tim neper bobliotekat e Italise dhe ne mjedise ku Duchamp frekuentohet ose ndjehet influenca e artit,ose e menyres se te berit art me nje thjeshtesi dhe qetesi veprimi qe kalon cdo parashikim;e,ketu fillon veshtiresia e te kuptuarit te punes se Duchamp,ai preferon te luaje(...shahu!) sesa t'i marri gjerat seriozisht.Thjeshtesi dhe qetesi!
Nuk mendoj te zgjatem pasi ndjej nevojen per komunikim per te,thjesht per motive personale,por doja te thoja vetem nje gje:Arti,pas ardhjes ne Toke te "deshires-nevoje" per te krijuar Njeriun e Ri(Nietzche),ka perplasur cdo vlere dhe i perket me nje trysni me te madhe cdo shije dhe vlere qe dikur ishte konsideruar e shemtuar."Urinatori"-i Duchamp.

...une mendoj te jap dicka pasi me kete fushe jam i vendosur,por s'eshte edhe aq e veshtire.Pse marr shume mesazhe,lexime nga libra te ndryshem,nuk perkon me qellimin tim.Dashuroj heshtjen dhe mendoj se ajo i takon dhe menyres se si une arrij te shmangem nga kaosi dhe destabilizimi psiqik i shoqerise,nga infeksioni dhe marrezia qe ka pllakosur boten!Jam i mendimit se sikur bota te mendonte se qellimi i shoqerise eshte vetem te krijoje luftera dhe te thyeje paqe,do te kishte me shume dashuri per vlerat shpirterore qe ne kemi,por qe nuk i demonstrojme dot sepse duam dhe kemi kahje politike!

...edhe Arti mendon ashtu,Ai eshte i trupezuar me boten,me njeriun qe i jep rendesi dhe force per te dale nga "asgje-ja".Ai predikon dhe lutet qe te mos ndrydhet gjithnje neper galeri apo muze luksoze,por te dali ,te komunikoje me boten,me njerezit e mrekullueshem qe kane nevoje ta prekin ate,ta veshtrojne,te komunikojne pafundesisht e,te rimarrin cdo pakenaqesi vetem qe te mos kene pakenaqesi nga menyra sesi i shikojne dhe cilesojne ato vepra(Happenings!).

...arti mendon te flasi me gjuhe te thjeshte,te jete transparent,por kjo transparence behet mur i palevizshem per publikun;sepse ai nuk arrin te njohi te verteten,te natyrshmen arritje qe shkenca i dha njeriut...nivelin e prodhimit ne mase te shume objekteve,ne seri te pafundme qe ne vetvehte deshmojne dhe shemtiren e tyre te trupezuar ne funksionin qe i kane dhene,por niveli eshte i tille(Designer),njerezit arrijne te gjejne shpetim tek e bukura e dikurshme,tek antikiteti teper i larget,jo i erret!Tek shekujt qe rilidhen-rilinden nje Europe qe po dilte nga mesjeta e erret,tek bukurite qe skane aspak lidhje me estetiken e shek.te 17,pikerisht atehere kur filloj te perdorej fjala estetika.Por debatet dhe konfrontet e mendimtareve te atehershem beheshin pikerisht mbi te dhenurit rendesi dhe perkujdesje inovacionit,mendimeve,ideve te reja qe do te deshmonin qe artisti(poeti,muzikanti,shkrimtari,arkitekti)do kishin me liri per te punuar dhe per te vleresuar nje shoqeri qe po dilte dita-dites nga erresira dhe shfrytezimi feudal.Arti po hynte ne shtepite e cdo familjeje te thjeshte!-Van Gogh pikturonte "qeruesit e patateve",Velasquez hidhte poshte ne menyre teper te mistershme hegjemonine e oborrit mbreteror duke ngritur lart figuren dhe rendesine e artistit ne shprehine dhe fantazine e tij,"Las Meninas"deshmon qarte kete fakt!E shume-shume shembuj te tjere...
..deshira ime eshte qe te shikoj nje bote te thjeshte ,pa komplikime,pa metodike;thjesht nje ingranazh qe di te pikturoje te ardhmen e tij ne menyre intensive,duke gjetur cdo dite mjete dhe shprehi te reja,ku deshira per frymemarje te mos heshti asnjehere,ku persosja te mos arrije asnjehere te mbuloje deshiren per te gjetur!Sic thonte me mburrje "grabitesi" Picasso:'Une s'kerkoj gjej'!
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:27

E c'eshte fjala artiste Cnenkupton ajoe
Fjala artist nuk eshte gje tjeter vecse nje nofke sic eshte avokat apo doktor... s'eshte asgje tjeter vecse nje nofke pergjithesuese te shume metodave te krijimit.
Nuk behesh artist ne baze te imagjinates, se ke shume, se ke pak apo hic fare. Per me shume asnjeri nuk i thote vetes do behem "artist". Cdo kush deshiron te beje dicka ne baze te vullnetit te vet dhe per tu shprehur ne nje fare menyre.
Nuk je artist sepse ke shume apo pak imagjinate por "je" artist sepse i perkushtohesh nje fushe te artit. Dedikimi ndaj dickaje eshte ai qe na lejon te pervetesimin e cilesise si "artist".
Ka artista amatore, ka artista te shkelqyer, ka artista medioker... por jo per kete ata jane me pak artista. Imagjinata e nje artisti merret ne llogari vetem ne lidhje me suksesin qe hasin veprat e tij ; ata me me shume imagjinate DHE QE DINE TA PERDORIN ATE POSACERISHT behen artista qe kane me shume rezultate - rezultate ndikimi dhe financiare - suksese e fame...
JE artist sepse i perkushtohesh artit dhe MUNDOHESH TE KRIJOSH, cfaredo vlere mund te kene keto krijime!
Nuk ka gje me te lehte se te behesh artist, mjafton te krijosh dicka ; pastaj ne bote ka njerez me kaq shume gusto te ndryshme saqe do te kete gjithmone dike per te pelqyer ate qe ben ti dhe si rrjedhoje askush nuk do tju refuzoje titullin ARTIST.
Ajo qe ve re une eshte se ketu ne forum ka disa qe kerkojne titullin artist duke mos patur KURAJON TE IMPLIKOHEN ne art dhe duke u justifikuar se perderisa kane pak imagjinate mund te jene artista. TE MUNDESH TE JESH ARTIST NUK DO TE THOTE TE JESH ARTIST! Behu artist, asnjeri nuk te ndalon por ama me jep proven e krijimit tend qofte ai squlle, sepse detyrimi i artisteve eshte pikerisht dhe patundshmerisht "KRIJIMI".

Gjithashtu shfaqja e fotografise nuk i hoqi asnje vlere piktures ; megjithese krahasimi eshte i pamundur nuk besoj te kete me pak njerez qe pikturojne. ABSTRAKTIZMI nuk i ka rrenjet ne progresin e fotografise. Edhe me foto mund te besh gjera abstrakte, si eshte e mundur atehere qe njerzit pikturojne akoma meqense fotografia duhet te kishte detronuar pikturen. Nje portret te Napoleonit vertet e ben ne nje cast me nje aparat fotografik ne ditet e sotshme, por kete gjithekush mund ta beje, dhe ky gjithekush nuk eshte medoemos artist sepse beri nje foto.
Nje nga gjerat qe cmohen ne art eshte mundi dhe puna qe kryhet per tja arritur. Meqe ka dale fotografia njerezit nuk duhet te pikturojne me peizazhe e portrete, apo si! Nje pikture ka shume me shume vlere se nje foto - e thjeshte - sepse piktori e ka ndertuar pike pas pike ose pixel pas pixeli per ti dhene nje pamje te "njejte" me ate te fotografise duke perdorur nje menyre art-izanale : ketu eshte talenti i shqisave te autorit qe cmohet dhe qe paguhet... Piktura dhe fotografia kane shume pak gjera te perbashketa.
Ketu arrijme tek nje pike kyc : ARTI humbet vlerat kur behet i gjithemundshem, banalizohet kur gjithekush mund ta realizoje. Per kete arsye arti shenjestron gjithmone me te perkryeren, me te miren nga gjithe potpuria e krijimeve.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:29

Arti.artisti ose me thjesht Krijuesi.

...artisti me fantastik ne bote,me krenari dhe njekohesisht me i tjeshti eshte Perendia qe udhehoqi krijimin e botes!
Thjesht te ulesh dhe te veshtrosh qiellin,detin,perendimin e diellit apo dhe rete qe fluturojne mbi kokat tona;pyjet dhe gjithcka qe ato permbledhin,shikojme sesa e mrekullueshme dhe perfekte eshte natyra;sa e magjishme me ato ngjyra te paarritura kurre nga dora njerezore pervecse kopjime me anen e lendeve kimike.

Babilonasit kishin artiste te mrekullueshem po te kemi parasysh se efare mrekullie ato diten te ngrejne;kopshtet e mahnitshme qe sot nuk arrihen perveese me ane te kompjuterit ne tre dimensional!
Egjyptianet kishin ne oborret e tyre shkencetare,artiste,poete qe diten te ngrejne ne hapesire mrekullira te tilla gjigande!Mund te vijoj me shume shembuj te tjere qe historia na ofron,por kisha parasysh qe te cilesohesh artist sot eshte thjesht nje mode,nje deshire per tu ndjere ndryshe sepse tregu kerkon artiste sie edhe kerkon menaxhere apo sekretare.Vertet fjala artist sot tingellon pak pa potence,"s'eshte me cilesi e fituar ne trashendence por mangesi qe shitet per te shpetuar nga ndryshimi i perditshem",nga ai ndryshim qe sot "ne s'arrijme te ndalemi perballe nje qendrimi artistik te personave sepse ato jane ngujuar ne deshiren e tyre dhe kerkojne vetem te e'orjentojne me disfaten e tyre"!
Mbase edhe nje ish-diskutant i Forumit e mendonte keshtu kur ai me nje ironi te holle por teper te sinqerte percillte tek vetja nepermjet personazhit virtual se "Si" mund te jesh nje "SI"...
Te jesh dhe te jetosh nen gjykimet e publikut mund te jete dhe nje deshire per tu quajtur artist!eSie edhe nje mjek ndihet i tille pas marrjes se dipllomes dhe afrimit tek ai,paciente dhe njerez qe kane nevoje per ato qe ai di dhe ka arritur te njohi...apo dhe avokatet kur arrijne te kene sa me shume qeshtje dhe kliente te pasur...ndersa te jesh artist,sipas mendimit tim eshte me shpirterore!Edhe kengetari raper Eminem ka nje qetesi shpirterore ne tekstet e tij,edhe super e komercializuara Britney Spears ka njohje ne talentin e saj;jetojme ne epoken qe produkti eshte me i vlefshem sesa permbajtja.

Artisti s'mund te jetoje dot pa publik!

Koncertet e viteve 60-70 s'do kishin ekzistuar asnjehere pa publik,pa deshire dhe nevoje per te marre mesazhe dhe emocione te forta qe vetem njerez qe kane privilegjin dhe dhuraten me te cmuar mund dhe dijne ta japin.
Artistet lindin dhe do te lindin cdo minute;rruga e tyre eshte teper e gjate,e tmerrshme dhe moskokecarese per pasionin e tyre,sepse te tjeret i peremojne ,mundohen t'i ngaterrojne me persona qe kane qellime te forta politike apo ekonomike...nuk mendoj aspak keshtu;arti s'eshte imitim i realitetit,por tjesht nje ineterpretim i tij...dhe interpretime ka aq shume saqe nuk do te kishim aq vite te jetonim vetem po te lexonim per artin qe kenaqi,shpartalloi dhe unifikoi shpirterat ne te gjithe boten...sepse ato kishin deshire dhe pasion per te mrekulluar edo mjedis ku banohej,ato ishin shume te thjeshte dhe s'kerkonin aspak nga ata qe perfitonin nje te tille favor:te qendrosh ne pranine e nje Krijuesi te gjithesise,te ngjyrave dhe emocioneve qe ne sot jemi duke i zbuluar edo dite.
Artist dhe Krijues s'besoj se qendrojne larg me njera tjetren,por jane te shkeputura per nga mesazhi qe japin me spekullimin shekullor qe njerezit kane bere.
Eshte e thjesht te shkruash per artistet dhe per artin,vetem te kesh pak imagjinate dhe deshire per te mos u ndjere i humbur,por te perfitosh nga dobesia e tjetrit dhe te arrish ate qe koha do ta stamposi (...) si sinonim i asaj melodie qe Parisi i fillim shekullit te kaluar po provonte...te mos qenurit me nje epiqender per artin dhe kulturen...spostimi dhe i Marcel Duchamp dhe i shume ..
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:29

Gjykimi!
Mos gjyko per mua eshte fjalia me absurde qe egziston sepse dihet kryekeput qe cdo veprimtari njerezore eshte GJYKIM. Ne mos gjykim i arsyes, gjykim i qenies. Edhe soditja eshte gjykim, gjykim i shqisave tona. Rrjedhimisht "mos gjyko" me duket fare e pakuptimte dhe e pallogjikshme. Problemi qendron tek fakti se ka shume njerez qe mendojne, kastile ose instiktivisht, se te mos gjykosh te tjeret do te thote te mos ti kritikosh, te thuash gjithmone te miren pa zene ne goje te keqijen, me nje fjale te flasesh relativisht, gjithmone relativisht dhe te jesh i asnjeanshem...
Gjyko duke u munduar ti afrohesh sa me shume "botes" se tjetrit sepse E VETMJA GJE QE MUND TE BESH ESHTE GJYKIMI. Kjo perfaqeson per mua nje thenie me te arsyeshme - gjithmone sipas arsyes sime... dhe te ca te tjerve.

Nje artist - ose nje artist i ardhshem - ja di vdekjen profesionit; ai di gjithashtu se nje artist i kuptuar plotesisht eshte nje artist i vdekur. Jo i vdekur me kuptimin i sosur, jo i vdekur shpirterisht - a shpirti mund te vdese eshte tjeter gje - por i vdekur profesionalisht ( heqja e nofkes "artist"). Prandaj shume te ashtuquajtur artista kultivojne pakuptueshmerine ose nje fare misteri pasi dhe ata duan te "rrojne". Ky eshte gjykimi themelor.
Mbase nje bamiresi e thelle shpirterore i mban te gjalle, por jane raste te rralla, jo te gjithe e kane kete bamiresi per fat te mire. Fakti eshte se une i gjori ketyre "gjenive" nuk ju kuptoj shkrimet e as mendjelehtesine - faji i kujte faji im patjeter!.
Bota nuk perparon dot kurrsesi vetem me artista. Sdo kishte FERR me te madh se nje bote gjithembushur me artista!

Bukuria eshte ne syte e atij qe shikon, rrjedhimisht e bukura ime nuk eshte e bukura jote sepse pikerisht po te ishte e tille jo vetem qe nuk do kishte artista por nuk do kishte fare njerezim. (Mbase do ishte me mire keshtu!) Por ja qe ne e pelqejme ti themi vetes se ka vetem nje te vertete me te madhe se te tjerat: e verteta e cdo njeriu per veten e tij... Kjo e vertete mund te ndryshoje fale diskutimit; problemi eshte cila eshte menyra me e mire e debatit!...
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:30

arti.vazhdimi.peshperitja e erresires se kaluar...

..ne lidhje me realitetin e sotem,fjala e te berit apo prodhuarit art,do te ishte(ndoshta) pa vend.Mendoj keshtu pasi sot shoqeria ka me shume nevoje dhe mundesi per te prodhuar krejtesisht gjera materiale qe kane lidhje direkte me menyren sesi njeriu jeton dhe mendon se eshte duke "jetuar",fale ketyre produkteve qe sot teknologjite e sotme nxjerrin ne treg.

...por perseri ka dicka qe te afron tek natyra e vjeter e objekteve,ajo natyre qe te percjell nje tjeter emocion,nje deshire per ta deshiruar dhe jo per ta perdorur.Mendoj se shume objekte,muzeume,tabllo sot perdoren dhe nuk arrihet akoma te merret mesazhi qe ato japin.Nje qetesi,nje madheshti e heshtur,nje dashuri per gjerat qe ngacmojne ngadale sistemin cerebral,nje plotesim te boshllekut ekzistent...e mund te permenden shume raste te tilla...
...arti jeton midis njeriut dhe gjendjes se tij jo-njerezore;organizon qendrimin e tij dhe deshiren inkonshiente qe eshte teper e larte;intensifikon dashurine per jeten dhe mohon dashurine per te jetuarit;garanton analiza te mrekullueshme qe njeriu mund t'i beje jetes se tij nepermjet deshires per te "veeanten " dhe, i jep asaj kenaqesi sepse njeriu eshte nen ate efekt;shpejt dhe pasterti ne kujdesjen qe gabimi njeh ne vetevehte.!
Arti jeton dhe duke jetuar ai s'ben asgje tjeter veese jeton.Shpejton ritmin dhe rikthen deshira te ndaluara per nga menyra se si njeriu qe deshiron artin jetonte me perpara me nje stabilitet mese artificial.

...arti krijon realitete nepermjet realitetit qe njeriu jetonte,i deformon dhe i jep atyre nje tjeter jete;duke jetuar edhe nje here tjeter me deshire po vete ai.
...arti jeton dhe duhet te jetoje,s'eshte thjesht nje titull i vjeteruar tashme por vetem nje vazhdimesi e ngjyrosur me vertetesine katastrofike te jetes qe jetohet sot,nje emenduri e pa konfirmuar ende nga jetesoret,sepse ato nuk e duan jeten por deshirojne te shikojne ate si nje film,(...)megjithese filmi ka mbaruar dhe koha ne dispozicione te largon mjaft per te dashuruar jeten nepermjet artit.Sepse jeta vret njeriun nepermjet dashurise qe ai ka per artin.Arti duhet vetem te jetoje.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:31

Arti.

Eshte vetem nje linguazh qe une perdori per te thjeshtezuar madheshtine dhe pafundesine e linguazheve qe nje Artist mund te perdori.Vetem kaq,te siguroj!
Mangesia ime arrin tek fillimi i zgjuarsise se linguazhit tend dhe anasjelltas.Pastaj mangesi kemi te gjithe,vetem te dime t'i perdorim me ane te trukeve,ato rikthejne emocione!
Kishte kohe qe nuk replikoja(besoj u shpreha mire),per faktin qe forumi i ariti ishte kthyer ne nje vend plehre,qe s'merrej aspak me artin por vetem me teatrin e personazheve ne te.Kenaqesia per te shijuar nje tjeter kenaqesi me ane te kenaqesise qe kenaqesia ime te tjereve u sjell(besoj me kuptone),me beri qe te rishikoj mundesite e mija per te shkruar dieka ne lidhje me artin,si fushe shume jo-egzakte,por vetem metafizikisht ne brendesi te gjymtyreve humane!
Edhe nje vogelsi tjeter,korear:-Une shkruaj vetem per kenaqesi dhe jo per te marre konsiderata apo per te dhene gjykime mbi ate qe te tjeret shkruajne,per kenaqesine time e,per kenaqesine e atyre qe dijne te kenaqen duke shijuar thjeshtesine dhe misterin qe edo shkrim i imi permban(besoj kuptovee).
Pra me pak fjale,mos te mendosh se pergjigjja jote ndikon ne ato qe une them,sepse jane pikerisht gjendjet e mia shpirterore qe komandojne deshiren time per te ardhur,per te humbur plotesisht kohe,e,per te rrembyer nje east kenaqesie virtuale.Dhe besoj se ka disa qe jane dakord me fjalet e mija!
Mosha,seksi,ngjyra,raca,kombesia etj;pa rendesi,mendo vetem se nje njeri mund te studioje deri ne perfundimin e nje rruge qe ka mbaruar per te tjeret,por qe pafundesia e kuptimeve e ka shtyre ate te rikrijoje edo deshire,edo pasion,edo sublimitet dashuror vetem per te jetuar me ane te emocioneve dhe njohurise se panjohur nga asnjetjeter person.Interesi dhe elirimi i dinjitetit njerezor ngaterrojne shume here dashurine me urrejtjen!
U befsh njeqind vjee o ***ear!Me shume interes une,shkruajta per ty.(eshte e ngaterruar gramatika e shqipes,apo joe)
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:31

perhere arti...

Zhurmat e fuqishme nuk nderrojne program,ato vecse ngushtojne vizionin.Arti perhere ka qene nje rendese per te gjithe ato njerez qe kane kundershtuar idete,simbolet dhe perkushtimin e nje mendjeje qe punon vetem per te zgjuar objekte qe qendrojne ne heshtje e,per t'i dhene atyre kuptim.Arti gjithnje ka superuar kohen qe i eshte pershtatur gabimisht,sepse perhere arti ka qene modern apo bashkohor.Eshte vdekja dhe humbja e nje vepre qe me pas kalon ne histori,por arti ne vertetesine e nje dallimi kryesor eshte gjithnje i rendesishem.
Cdo artist ndjen nje nevoje qe te prodhoje art,shume pak nga ato arrijne te paguhen nga sistemi;por,besoj se te gjithe kane nje dtyrim shpirteror per te ngazellyer mendjen me tema dhe ide te forta.Qendrimi absolut ketu nuk ekziston,ai perhere eshte nje pasion qe kerkon ide te reja,mendime dhe diskutime qe lartesojne vlerat estetike dhe morale(nese ekzistojne)te nje vepre apo organizimi.
Estetika eshte nje qellim per artistin,vlerat e saj jane te shumellojshme.Nje art i keq,repressiv,i c'organizuar mbetet gjithnje nje art:sikurse emocionet,edhe kur ato jane te keqija perseri mbeten emocione."Bukuria" dhe e "verteta" jane vetem fjale dhe fjalet jane teper te rrezikshme.
Kane mesuar ato qe merren me art se bota eshte e ndryshme nga cfare mund te kishin kuptuar te tjeret qe jetonin perpara nesh.Bota kontrollon cdo inisiative dhe riparon cdo gabim.Mundeson te jetojme ne nje jete qe zhduket perballe superficialitetit dhe shkurajimit individual,duke mbuluar me deshira seksuale cdo pjese te tokes.
Bota eshte e pariparueshme sepse ajo vazhdon dhe shkaterrohet nga vete ne,qe jemi njerez te pafuqishem te ndertojme pa buje sepse duam te gjithe suksese dhe vleresime.ARTI ESHTE I PAMESHIRSHEM!
Arti mundohet te qendroje dhe te pershtatet me kohen,te mbuloje perdorimin e dores dhe te arrije te fusi mendjen ne perdorim,nje deshire e pakuptimte ne thelb,por arti duhet te jetoje brenda nje jete qe dallohet per pameshiren e saj.Teper dhe perhere mizore.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:32

!!!art dhe integrim

...pershendetje miqte e mij,sigurisht nese ka ngelur ndonje akoma i ankoruar ne kete skaj te botes imagjinare.Une sapo u ktheva,por ishte pak e veshtire per regjistrimin,sie edhe mund te jete nje deshire qe ka kontakt direkt me shpirtin e kohes.
Ajo qe doja te flisja sot,ka te beje me fotografine.
Ne kryeqytetin francez,eshte hapur Muaji i Fotografise;nje mori galerish franceze dhe nga bota(e zhvilluar,industrializuar ne maksimum)qe ekspozojne koleksionin e tyre dhe qe prezantojne artiste te njohur dhe debutues.Gjeja e pare qe arrita te konstatoj,ishte qe ndermjet tyre,jo vetem qe nuk kishte as edhe nje galeri shqiptare (shume e larget do te jete ajo kohe,mbase atehere kur leket do te investohen per muze e galeri e jo per pallate te shemtuara...dhe njerezit te shkojne per t'i vizituar me shpesh sesa kefenete dhe restoranet e shumellojshme shqiptare...shpresojme),por as edhe nje artist nga shqiperia apo kosova.Gjeja e dyte qe konstatova,ishte aspekti tregtar qe karakterizonte kete organizem te madh imazhesh.Dukej,sikur kishe hyre ne ndonje merkato te madhe,dhe aty kishe mundesine te shikoje gjitheka.
Por,ana pozitive ekziston;kishte shume tendenca,dhe shume histori.Fotografi te viteve te dy shekujve me perpara.
Ne Centre Pompidou,ekspozita Sons et Lumieres,Bernd e Hila Becher,ia vlenin me te vertete qe te vizitoheshin.
Nje mundesi e mire per ato qe admirojne fotografine,dhe qe pranojne qe fotografia eshte nje forme tjeter per te prodhuar art,qe me pas t'a riprodhosh ate.
Fotografia ndodhet sot,ne nje moment te rrezikshem per te gjithe ato qe kane besuar tek mjeshteria dhe tek perqendrimi maksimal ne aparatin qe perdornin.Sot,Mamiya,Contax,Haselband apo Rrolleyflex,jane zevendesuar nga te tjera makina qe fiksojne edo gje,ne nje kohe me te shpejte,dhe me nje lehtesi ne zhvillimin e imazheve te zgjedhura,qe te shokojne.Sot me nje Nikon D,apo me nje Canon EOS 1D,mund te gjendesh shume me mire.Mjafton qe te kesh nje Apple G5,nje mori programesh te fuqishme dhe gjitheka eshte me e mundur.
Pra,fotografia,si dhe edo gje e shpikur nga njerezimi,ka evoluar shume shpejt(makinat e para dixhitale kane filluar te projektohen nga mesi i viteve 80).Duke u kthyer tek kryeqyteti francez,ne ekspozitat qe jane te shperndara ketej Sene-s,dhe andej Sene-s,mund te takosh edo lloj fotografie.Eshte me te vertete e dobishme per ato qe kerkojne tek arti zhdervjelltesine e syve dhe ingranimin e shpirtit ne kohen qe po jetojme.Sie edhe thoshte Artaud: "Arti ka detyrimin social per te shkundur ankthet e kohes qe jetojme".
Per ato qe do kene mundesine te bejne nje vizite ne Paris,ia vlen me te vertete.Do te deshiroja shume qe te kisha shikuar dhe grupe nga shkollat e artit ne Shqiperi;por kriza e regjimit politik,detyron te rinjte Shqiptare,te mbeten te mbyllur sie edhe kuleedra qe gelltiti Shqiperine dhe Shqiptaret ne 45-90 qe akoma nuk eshte mposhtur,la breza te tere te ngujuar.Mallkim per gjithe ato politikane qe nuk shikojne tek profesioni i tyre zhvillimin dhe integrimin e shoqerise qe ato perfaqsojne dhe qe kane detyrimin moral t'a ndihmojne.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:32

udhetimi i imazheve

Shpesh here na ndodh qe te kemi prane nje imazh,e te mos arrijme te kuptojme rendesine e tij,per nga vendi dhe koha ne te cilen ngjarja qe ndodhet ne kete imazh,percjell tek ne.Sot,realiteti jone,perjashta mendjes dhe syrit qe te mbyllur,shikojne gjera me te qarta,eshte e mbushur,e tej mbushur me imazhe.Keto,nuk dallohen fort qarte,pasi ne edo vend,njerezit,vendosin ne vend te pare imazhin.Ato,te shperndare ne edo skaj te botes,arrijne te komunikojne me ane te mesazheve qe keto imazhe percjellin.
Gjitheka lindi rastesisht per njeriun,si edo gje e rendesishme qe zbulohet per kuriozitet,per egoizem dhe pastaj ajo pushton boten.Keshtu dhe zbulimi i fotografise,mendoj se duhet te kete qene nje e tille praktike.Ne kohen qe Francezet dhe Anglezet,po tregonin "dhembet" ne fushen e mekanikes,per t'i dhene botes nje tjeter trajte;dhe rezultati...te gjithe e dime.Sot kemi nje tjeter bote,me nje tjeter zhvillim dhe nje tjeter shoqeri.Fakt ky,qe na ben te mendojme se njerezit kane qene gjithmone te shfrytezuar nga paranojat e tyre per nje jete me te mire,me te qete,por asnjehere nuk kane arritur te kontrollojne "vazhdimin" e realitetit qe ato kane krijuar.Fotografia lindi si e tille.Ajo,ne fillim,perdorej si mjet per te dokumentuar dhe arkivuar pjeseza histori,ne ate superzhvillim qe po shihte bota.Ndersa sot,shikojme nje "devijim" te ketij mjeti.Ai,sot ,perdoret ne menyra nga me te ndryshmet.I jep njeriut nje tjeter dimension.E shpartallon ate per nga gjendja emocionale.Krijon ne psiken e tij stereotipe,te rrezikshem por dhe te nevojshem.Dergon te ai,mesazhe te forta,dhe i krijon njerezve qe ai frekuenton shume pengesa.Imazhi fotografik,duke rrjedhur si nje lume perballe fytyres se njeriut,shkakton shume nxehtesi dhe mund te "percelloje" te gjithe ato qe rrine te fshehur pas ketij realiteti.
Njeriu gjithmone ka fotografuar ambjentin qe ai jeton.Sot,ai,eshte shume me i ndryshem sesa nje shekull apo dy shekuj me pare.Sot,ambjenti qe ne jetojme ka permasa dhe rrezikshmeri te medha.Por,natyra,aty ku ne mundohemi qe here pas here te kalojme disa easte te rehatshme,ka gjithnje frymezuar njeriun.Ne nje pikture,ajo eshte shume me drite sepse vete piktori e ka zgjedhur ate moment si shume shkelqyes dhe ka perdorur ngjyra te shkelqyese.Ndersa,ne fotografi,kjo praktike ndryshon ose me mire varion nga dita qe ne kemi zgjedhur per te fotografuar.Pra,eshte natyra ajo qe krijon nje pikture ne syte tane,dhe ne qe e transmetojme ate nepermjet nje gishti qe shtyp nje buton;dhe,ne ate east gjitheka ka marre fund.Imazhi dokumentohet ne nje shirit dhe pret qe te jete ne nje dhome te erret per te na dhene rezultatin e pritur.Mund te jemi ne dimer,dhe imazhi qe kemi zgjedhur te fotografojme ne pranvere na sjell pak eudi;megjithese jashte ben ftohte dhe nuk ka shenja lulezimi te pemeve ai imazh,na rri prane dhe na sjell pak stine te ngrohte.Pak ngrohtesi.
Kjo fotografi,mund dhe te jete nje dhurate apo tregim per kohet qe kane kaluar.Sensacioni qe ajo jep eshte i padiskutueshem.Frymezimi dhe kapaciteti i njerezve tregohet nepermjet disa qendrimeve aspak te thjeshta.Njerezit rrine te gjithe prane por,ne syte e tyre shikon shume imazhe qe ne asnje east nuk rendin se identifikuari personin qe kerkon nje shpetim nga ato njerez qe ai ka zgedhur per te qendruar prane tij.Njeriu nuk beson asnjehere ne dieka qe ndodhet jashte frymes se tij...Dhe,shoqeria e sotme,qe kerkon nje shpetim nga idhujtarite qe kane pushtuar boten,shikon me vemendje dhe me habi sesi fotografia ka dhene nje dimension me te nxhehte jetes,me perparimtar.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:33

udhetimi i imazheve

...imazhet,ashtu si dhe prinderit qe i shohim qe ne fillimin e jetes sone,na kontrollojne edo aspekt te jetes.Me ane te tyre ne edukohemi,shpartallohemi ose ngrejme pyetje te shpejta.Te dalesh sot ne rruge,ku ndrieimi i tyre te percellon syte,eshte nje gje e drejte pasi aty ne do te gjejme kuptimin e ketyre koheve absurde dhe njekohesisht te pakuptimta.
Cdo dite ne shohim nje rreze drite qe shpeton lekuren nga rrudhat e shumta.Cdo muaj ne shikojme sesi njerezit,te dashuruar me imazhet,i falin atyre shume kohe,dhe besojne se me te vertete imazhet qe ato shikojne shpetojne renien dhe degradimin e tyre ne nje pisllik mediatik.I detyruar per kete taktike denimi,njeriu qe te percjelle sa me shume ide,ndihmohet nga figurat qe ai perdor.
Te shikosh reklamat e ndryshme,ndalohesh me te vertete per te blere nje artikull qe doje te blije perpara se te dilje nga dhoma e ngrohte e hotelit;aty,ne ate figure,shikon nje person,te rehatshem ne palevizjen e tij dhe,shpesh here te zhveshur,edhe pse ti ke ftohte dhe nuk arrin te ngrohesh kembet.Ai person,te shikon dhe identifikon artikullin me trupin e tij.Rast i tmerrshem per kedo.Por,sapo shikohet arsyeja se perse ne jetojme,atehere ne kontrollojme me mire deshirat dhe pasionet qe edo imazh na jep.Ana plastike,ana ekonomike ne disa imazhe jane krejtesisht te paqarta per njerezit qe shetisin rrugeve dhe blejne libra neper kutia te vjetra me gjysem emimi.

Imazhi mund te jete i bukur.Ai sot kontrollohet nga shume kujdestar(kurator),perpara se te hyje ne nje ambjent te veeante me plot drite dhe njerez te pergjegjshem per punen qe ushtrojne.Aty,sapo hyn,te pret nje njeri i veshur bukur,me nje gote te mbushur perplot me leng;nuk arrin te dallosh lengun qe kane zgjedhur per ty,edhe pse ato e dine mire qe ti nuk ke nevoje per lengje por,per gjera me te renda.Per nje pistolete qe te mos kete plumba,por vetem luleshtrydhe te pjekura mire,qe me pas t'i fotografosh ato dhe t'ia japesh kujdestarit ne shenje respekti dhe pamundesie per te qelluar dike qe ka manipuluar me imazhet e tua.
Ai,kujdestari,mund te jete nje njeri i pavertete,por dallimi i tij ndodh atehere kur ti ke nje eante plot me libra,te krijuar nga ti,ndersa ai,nje makine plot me kartolina per t'i dhuruar miqve te tu.
Pra,ashtu si prinderit (diktatoret e pare te jetes!) edhe kujdestaret te rrine ne koke dhe te shpjegojne sesi imazhet jane me te vertete te rendesishme per krenarine e tyre te shkerdhyer nga fjalet e ekonomisteve.Ai,perqendron gjithe fuqine e tij per te debatuar me njerezit qe shikojne ne edo rreze dielli nje shprese,nje emocion te lidhur me egeresine e jetes.
A arrijne keto njerez,nen kete presion te vazhdueshem psikik te rregullojne dhomat e tyre perpara se te kene mbaruar shishen me helmeCdo pyetje,kur e shtron ne tavolinen qe po debatohet per filozofine vajzave,kerkon disa imazhe qe te projektuara ne nje mur te bardhe,japin vetem kulture.Sepse vajza,nje qenie jo e ashper sie eshte mashkulli,nuk arrin te kujdeset mire per imazhin e vet,por e kerkon ate ne shoqerine qe ajo ka zgjedhur te jetoje.Te kthehemi tek pyetja: shishja me helm eshte teper e rastesishme ne historine e imazhevee.Femijet nuk e durojne dot eren e helmit;ato,te pandrojtur,e adhurojne ate dhe kerkojne edo dite te kene sa me shume helm.Por,prodhuesit e imazheve nuk arrijne dot te stampojne perdite imazhe te bukura.Ato,ne tavolinat e tyre te punes,ndodhen perballe nje sportisti,nje kengetarje pa talent sie eshte (B.Spears) shumica e te rinjve sot dhe,perballe nje imazhi te turpshem qe tregon organet e riprodhimit te rraces krejt te zbuluara.Helmi,nuk krijohet nga keta punonjes,por nga kujdestaret qe vazhdojne akoma te rendisin njerezit ne baze te zgjedhjeve dhe deshirave te tyre per tu nenshtruar.
__________________
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Vizitor prej 4/4/2009, 12:33

Largimi dhe fundosja e nje shprese,per te gjithe njerezit qe krijojne dieka te rendesishme;ne fillim per egon e tyre dhe pastaj per te tjeret qe mungojne edo dite qe ai pikturon,eshte dhe fitorja me e madhe qe mund te kete nje njeri qe mendon dhe arrin te komunikoje nepermjet mjeteve te ndryshme qe teknollogjia i ka ofruar.
Figurat e shume njerezve,kthehen ne pasione per te gjithe ata qe te detyruar rrine pas nje ekrani te magjishem.Te gjithe keto turma,te drejtuar nga nje njeri shume i madh dhe i pergjegjshem per teknikat qe zgjedh per te drejtuar turmen drejt shkaterrimit,jane njerezit e nje rrace qe duhet zhdukur.Kemi mesuar nga historia se arti afrikan ishte shume i mrekullueshem;por,atehere kur "vampiri" Picasso,e shperdoroi,nuk mund te kemi me nje art qe krijon shprese per tu rritur dhe me shume.Dhe Picasso,i perkiste atyre turmave.
Nje njeri qe rrezikon,qe nuk vlereson jeten e tij,mund te jete dhe nje femije qe sapo ka filluar te vizatoje.Ne fillim ai vizaton pemet qe i japin oksigjen,kujdestaret qe e godasin shume here me fjale dhe shikime idiote dhe,ne fund prinderit,qe i japin atij per te ngrene dhe per te pire.Ky femije mund te jete nje fitore per shoqerine e neserme,por ajo nuk kerkon nga ai,ate qe ai mendon,por mundohet t'i percjelli mesazhe frike dhe tensioni nepermjet pikturave te De KooningeNepermjet autoportreteve te Andy WarholeNepermjet veprimeve fantastike te Yve KleineNdoshta.
Femija fillon te lexoje historine e artit,fillon te shikoje filma,por mbetet i traumatizuar kur shikon se sistemi qe ai jeton eshte i gabuari.Ndalimi i disa imazheve i krijojne atij nje boshllek te madh.
Shikon se arti ka filluar te perfundojeemundohet t'i japi librit edhe nje tjeter lexim,kete here me guximtar.Ai,nuk do te shikoje prindrit per shume dite,eshe nje urdher qe ka marre nga deshire e tij e emendur.Ai,nuk do te kuptoje gje tjeter perveese deshirat dhe marrezite qe mendja e tij do te kete.Femija do te vdesi per prindrit,ai do t'i japi atyre shume gezim.
I ulur mbi nje tavoline te vjeter,dhuruar nga nje i aferm i familjes se tij,femija fillon dhe skicon veprimet e para qe nje femije ben kur ai vendoset perballe pasqyrave dhe deshiron te vizatoje gjitheka qe ndodhet perballe tyre,edo linje qe i shkakton dores se tij nje nxehtesi dhe edo hije qe fundos shpirtin tij te pafajshem.Ai,femija kerkon te ndjehet i pergjegjshem per ngjyrat qe ai ka perdorur.Ngjyra e tij e preferuar eshte portokalli.Kujtohet qe ate ngjyre e kishte shikuar per here te pare pas nje udhetimi me familjen e tije ne nje shtet Aziatik.Ajo ngjyre i jepte shume vullnet per te hedhur bojera mbi letrat e bardha.Keto letra,nuk perdoreshin me nga piktoret e rritur;ato,te ngaterruar nga sistemi,percillnin bojrat neper beze.Kishte degjuar qe nje kritik arti (e) nuk pelqente pikturen e nje individi qe kishte kuptuar me mire se te gjithe sesi shkerdhehet nje sistem,qofte socialist apo nacionalist,me hije te emendura kapitaliste.Ai,kritiku idiot,kishte shprehur fjale te renda per edukaten e tij dhe pergatitjen ne historine e imazheve,kishte kritikuar piktorin qe vazhdonte te hidhte apo te perdorte (e) *** per bezen qe ai perdorte per te pikturuar.Po,a mund te pikturohej me nje te tille lende(e)E pamundur.Atehere,femija,i ndergjegjshem per informacionin qe ai po merrte,shikonte qe ne nje liber historie Arti,nje artist nga nje vend europian,i nje sistemi kriminal qe lexonte librat e Philip Dick qe ne mengjes,kishte futur kete lende nje nje kuti dhe e kishte titulluar: "Merda d'artista",qe e perkthyer ne gjuhen e kritikut injorant dhe idiot,sie edhe shumica e kritikeve te tille qenia jane edhe pse shikojne ne vullnetin e tyre shume pasione te shpifura;perkthehej: Jashteqitja e nje Artisti.Por,femija kurioz,shikonte se nuk kishte te bente me nje lufte ndermjet ketij kritiku idiot dhe nje piktori te vjeter ne moshe,por shikonte se njerezit jane dhe mbesin te euditshem per syte e tij te pafajshem.
Femija vazhdonte te shikonte pikturat e shekullit qe ai po jetonte,filmat qe ai deshironte dhe te degjonte kenget qe ai kishte me shume fat,pasi ato nuk gjendeshin edo dite.Filmi i fundit qe ai shikoi ishte "Nje Milion Dollare Hotel" i Wim Wenders.
__________________

Sponsored content

Buzqeshje Re: Arti duhet te jetoje!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:11