Te gjuash me elegance

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Te gjuash me elegance

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/11/2010, 15:44Metoda e shkolles se vjeter

Perdorni qendrimet dhe sjelljet prej nje "lady" dhe respektoni traditen. me pak fjale, mos e beni ju hapin e pare. Nese nje djale a burre ju pelqen dhe ju doni ta thelloni njohjen me te, nxiteni dhe prisni ate te vije tek ju. Shumica e burrave nuk e pelqejne kur vajzat marrin iniciativen dhe keshtu mund te permbysen rolet. Burrat mund te jene te ndrojtur. Ata shpesh kane druajte te bejne hapin e pare, nga frika se mos deshtojne. Pra ndonjehere atyre u duhet dhene nje shtytje e vogel, nje shenje inkurajimi, nje buzeqeshje, nje shikim terheqes dhe mbi te gjitha mos rrini ngjitur me shoqet, sepse efekti i grupit i tremb pa mase.

Lereni trupin te flase

Ndonjehere nuk e kuptojme, por sjellja, gjuha jone trupore thote shume dhe dergon edhe mesazhe jokonsistente tek personi me te cilin flasim. Perse te mos e perdorim gjuhen e trupit per te kapur "gjahun" tone? Vazhdojme me te famshmin "eye contact", kontakti me sy me tre kohe. Nje shikim i pare i shpejte, vjedhurazi, disa minuta me vone rifillojme, por e zgjatim pak me shume ate shikim, nderkohe qe shikimi i trete final eshte i gjate. A mund te jemi me te qarte pa hapur gojen? Themi se jo. Asnjehere nuk duhet ti' mbajme krahet te kryqezuar mbi gjoks, shenje mbylljeje, por mund te luajme me lojen e pasqyres duke ndermarre butesisht gjestet e zoterise me te cilin jemi, perkulemi pak perpara, shenje hapje dhe nderkohe qe ai tregon per jeten e tij, ne marrim nje pamje te frymezuar dhe pasionante duke e mbajtur koken pak anash duke pohuar. Kujdes! Kjo metode nuk eshte e garantuar dhe mbase mund te perconi mesazhe te gabuara.

Versioni amazone

E thone reklamat, shtypi, te gjithe: rregullat e lojes kane ndryshuar! Vajzat dhe grate nuk kane me frike qe te bejne hapin e pare. E dime ate qe duam dhe i japim vetes mjetet per ta arritur. Nese e keni fiksuar mire shenjestren, avanconi me hapa te sigurte. ju drejtoni biseden, ju buzeqeshni dhe nuk keni frike te vendosni kontakt fizik, duke i prekur krahun, duke i vene fajin tufes se madhe te njerezve per tjiu afruar me shume atij dhe per ti folur ne vesh.

Gjuajtja ne Internet

Ju pelqen nje koleg, nje shok i vjeter klase i rigjetur ne Facebook apo nje i panjohur ne Internet? Te fshehur pas nje kompjuteri, edhe me te ndrojturit mes nesh, pelqejne te flirtojne pa pasur riskun se marrin nje pergjigje negative. Por, duhet filluar shume ngadale. Provojme ne fillim qe te gjejme interesa te perbashketa duke krijuar keshtu nje bashkepunim intelektual. Pastaj mund te hyjme ne nje faze me te avancuar. Kujdes! Te papriturat nuk jane te rralla. Shoku juaj i klases, ai qe ju pelqente ne gjimnaz eshte tashme pa floke dhe i shendoshe. Ai, tjetri thjeshte qe pretendonte se i ngjante nje aktori, ndoshta vetem ngjyren e flokeve ka njesoje. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:16