Ja pse meshkujt ēmenden pėr femrat veshur me tė kuqe

Share
avatar
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4950
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11414
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Ja pse meshkujt ēmenden pėr femrat veshur me tė kuqe

Mesazh nga Dino prej 17/11/2010, 20:49

Fustani i zi ėshtė elegant, shik, por me sa duket, tė bėn tė dukesh mė e vjetėr. Pra, nėse ju doni tė joshni njė mashkull ngjyrėn e zezė duhet ta lini nė dollap.
Burrat, nė fakt, ēmendem pėr femrat veshur nė tė kuqe. Ngjyra e flaktė shkakton njė tėrheqje, sepse ėshtė i lidhur me instinktin primar tė seksit.
Sipas njė studimi nga Andreė Elliott dhe Daniela Nieste nė University of Rochester (Nju Jork) njė femėr e veshur nė tė kuqe konsiderohet mė tėrheqėse nga meshkujt: ajo jo vetėm qė ka shanset mė tė mira pėr tė marrė njė ftesė pėr njė takim, por, me sa duket, meshkujt janė mė tė gatshėm pėr tė shpenzuar dy herė mė shumė pėr tė.
Rezultati ėshtė arritur me anė tė disa testeve. Shkencėtarėt u kanė treguar qindra meshkujve disa foto tė femrave, duke u kėrkuar atyre tė pėrshkruajnė emocionet qė u ngjallin. Nė disa foto konturet ishin nė ngjyrė tė kuqe, nė disa tė tjera sfondi ishte i kuq. Pavarėsisht se nė foto ishte e njėjta vajzė. Si pėrfundim, fotoja me kontur tė kuq rezultoi mė e pėlqyera. Rezultate tė tilla u panė edhe kur u ndryshuan veshjet e femrave. Nėse vajzat kishin veshje tė kuqe, ishin mė tė preferuarat.
Studimi botuar nė "Jurnal of Personality and Social Psychology" sipas profesor Elliott synon tė provojė "historinė e dashurisė jetėgjatė tė shoqėrisė sonė me ngjyrėn e kuqe”.
"Edhe majmunėt treguan njė tėrheqje ndaj ngjyrės sė kuqe. Studimi ynė vėrteton atė qė shumė femra thonė prej kohėsh, qė mashkulli vepron dhe reagon si kafshėt, kur ėshtė fjala pėr seks. Dhe nė qoftė se fiton e kuqja nė dashuri, me siguri humb nė lojė”, vazhdon studiuesi.
Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: Ja pse meshkujt ēmenden pėr femrat veshur me tė kuqe

Mesazh nga Kleandra prej 27/11/2010, 00:09

8) 8) Qe neser do mendoj te perdor vetem ngjyren e kuqe atehere haha

    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:12