Chrome ka vendosur tė bėhet “Ēmendurisht i shpejtė”

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Chrome ka vendosur tė bėhet “Ēmendurisht i shpejtė”

Mesazh nga Dino prej 12/11/2010, 00:15

Chrome ka vendosur tė bėhet “Ēmendurisht i shpejtė” Chrome_ie_firefox_370864887Kėtė vjeshtė, Google ka premtuar se pėrparimet nė fushėn e pėrshpejtimit tė harduerit ishin duke bėrė qė Chrome 7 tė bėhet rreth 60 herė mė i shpejtė se paraardhėsi i tij, dhe tani kompania ėshtė duke punuar nė njė funksion tė ri qė munt ta rris shpejtėsinė e shfletuesit edhe mė shumė.
Nė mėnyrė tė veēantė, njė mundėsi e re pėr ri-nisjen e njė faqeje tė re gjatė punės do ta shkaktoj shfletuesin Chrome tė pėpunoj uebfaqet para se ato tė kenė nevojė tė hapen, sipas njė pėrshkrimi tė shkurtėr mbi ēėshtjet e reja Chromium. Funksioni i ri do tė punojė nė ri-nisjen e faqeve nė “kategoritė nė sfond” dhe rezultati, bazuar nė pėrshkrimin e faqes, do tė jetė “hapje ēmendurisht e shpejtė e faqeve.”

Funksioni pritet tė mbėrrijė nė Chrome gjatė muajit shkurt, sipas pėrshkrimit.

Cilat faqe, pėr sa kohė?

Ashtu sikur shfletuesit tjerė, Google Chrome lejon pėrdoruesit tė kenė faqe tė shumta tė hapura nė tabs tė ndryshme nė tė njejtėn kohė. Nga rregullimi i atyre faqeve nė tabs tė ndryshėm qė nuk mund tė shihen nga pėrdoruesi, shfletuesi do tė shmang rregullimin e atyre faqeve nga scratch kur ato janė tė nevojshme nga ana e pėrdoruesit. Kjo, nga ana tjetėr, premton qė t’i bėj ato tė qasshme shumė mė shpejt.

Pyetjet e hapura nė lidhje me mundėsitė e reja pėrfshijnė ato pyetje qė kanė tė bėjnė me si tė pėrmbushim sistemin pa marrė shumė memorie nga kompjuteri i pėrdoruesit i cili potencialisht mund tė luftojė tė paktėn disa nga pėrfitimet e shpejtėsisė. Gjithashtu nuk ėshtė ende e qartė nėse Chrome do tė zgjedh se cilat faqe pėrpunohen nė mes tė tė gjitha faqeve qė njė pėrdorues mund tė dėshiroj t’i shfletoj, dhe sa kohė do tė duhej qė ato tė ri-pėrpunohen.

E gjitha nė lidhje me shpejtėsi

Megjithatė, ashtu siē Chrome pėrshtatet me disa nga gjėrat mė tė pėlqyera tė Firefox dhe Internet Explorer pėr pozitėn nė treg, shpejtėsia mė e madhe nė Web do tė jetė njėra nga karakteristikat kryesore pėr tė vendosur se cili shfletues do tė fitoi. Chrome gjithashtu kohėt e fundit performoj mirė edhe nė testet e hershme tė konformitetit HTML5 tė World Wide Web Concosrtium, gjė e cila mund tė jetė njė tjetėr karakteristikė dalluese nė listė.

Ndėrkohė, tregu i Chrome ėshtė nė rritje e sipėr. Gjatė muajit tetor, Chrome u rrit nga 8 pėrqind nė 8.5 tė tregut tė shfletuesve nė gjithė botėn, sipas tė dhėnave nga kompania e hulumtimeve Net Applications. Kreu i tregut, Internet Explorer, ka pas njė rėnie prej 59.7 nė 59.2 pėr qind, ndėrsa Firefox ka pėsuar njė rėnie tjetėr prej 23 pėrqind nė 22.8 pėrqind. Safari ka mbajtur njė pėrqindje prej 5.4 pėr qind ndėrsa Opera mori 2.3 pėr qind.Chrome ka vendosur tė bėhet “Ēmendurisht i shpejtė” 1e8g1z

    Ora ėshtė 17/6/2019, 03:53