Leter dashurie

Share
avatar
Moza
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
<b>Votat</b> Votat : 17
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

Buzqeshje Letra dashurie

Mesazh nga Moza prej 26/3/2009, 14:48

First topic message reminder :

Po e nis Kete Leter me fjalet Te Dua,jam i lumtur jam me ty jemi te lumtur te dy o shpirt.
TE DUA po te them prap sepse me te vertet te dua shum,si gjithomon, me duket sikur jetoj ne qiellin e kalter ku gjithkund shkruhet emri jot Greta, gjithandej pasqyrohet bukuria jote,Se ke iden sa me mungon sa me mer malli dua te flas me ty cdo caste cdo sekonte dua te jem me ty sepse pa ty kjo jet me duket shum e kot,dua te te mar ne krahet e mi me puthje te te tregoj sa shum te dua, shkrihem ,tretem ,terbohem per ledhatimet e tua per nje fjal te embel per buzeqeshjen tende .dua te haroj gjithcka te'te mbuloj me lekuren e dashuris time qe ketu e tutje ti te jesh lumturia ime,
bashke te shohim parajsen e pafund te dashuris ti te jesh gjithmon e lumtur syt e tua te jen te mbushur me gezim buzeqeshja jote te mbaj pergjithmon emrin tim,
un ta gatuaj jeten tende me gezim dhe ta mbush gjirin tend me ngrohtesi ti fal zemres tende ate dashuri qe i ka munguar deri me sot jetes tende bukuroshe
Sa shume mall, sa deshperim, sa vuajtje, sa shume dashuri ndjej per ty sonte, ne kete nate e dashur. Sonte enderrat dhe kujtimet kur flisnim bashk pa pushim edhe ne supermarket kur shkoje me mua ne TEL flisje,me kujtohen te gjiiiiitha i kam ketu grumbulluar ne shpirtin tim ne zemren time te perlotur.
Me beso ndihem i vetem ne kete bote te madhe i humbur si nje i huaj, ku ne erresiren i harruar dhe i hidhur ne nje qoshe pa skaj.
Mes endrrash qe ti mi ke ofruar per pak ngrotesi e per shume dashuri, tani ne zemren time mbreteron vetm ndjenja per syt e tu te bukur bukuroshe, Sonte shoh nje dore qe s'me bindet, shoh dy sy qe te kerkojn ty e shpirt dhe ndjej nje zemer qe ndoshta s'me perket mua, ndjej dashuri qe me perpin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe cdo qelize te qenies time.
Ti ndoshta imagjinon cdo te thot te duash dikend ne heshtje, ne kete largesi te mallkuar, te mendosh dhe te kalosh ditet me ty ne mendje.
Te jetosh cdo cast kur nje pjese e qenies tende jeton larg. E c'rendesi ka per mua, vec ekzistences tende.
Sa shum dua te jetoj me ty, Eh, sa e sa ore e dite jav muaj me ikin duke te menduar ty, neteve perpelitem dhe ndjej shterngimin ne zemer lotet me rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime, ateher lotet teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time. Fytyra jote trazon cdo gje ne shpirtin tim, me ngacmon fantazine. Ngado qe po i hedhi syt me duket se te shoh fytyren tende,ngado qe te shkoj me duket se degjoj fjalet e tua dhe pershperitjete
TE DUA........ Ngado qe e hedh doren te perfytyroj se te prek. e prek ate trup te bukur mendoj se jam i ulur mbi preherin tend dhe ngadale me perkedhel dhe ti. C'ti bej tani shpirtit qe te do prane dhe s'te ka.
C'ti bej zemres qe brenda saj qendron vetem ti? Ti qe je e vetmja rrenje e mbijeteses se saj!
C'ti bej syve qe ndjejne mall e duan t;te shohin dhe derdhin vetem lot pa u ndalur !
C'ti bej vetes sime qe eshte dashuruar marrezist pas teje o jete? me beso, jam une qe te therras me ze te shurdher dhe vuaj brenda vetes kete dashuri.
TE DUA me gjith ndjenjat e qenjes time shpirt.
I dashuruar si sot do te mbetem pas teje pergjithmone
*************************************************
E pyes veten pse rash n'dashni.Ah moj nene qka te bej.Jeta ime perfundoj.Per nje vajze qe e deshta shume ma bani zemren ma dogji shkrum.Ma thej zemren si nje gote por qka te bej e dua kot.Jeta pa te me digjet flake syte e mi po derdhin gjak.E dashurja ime te prita me mall une tash po vdes ma ben hallall.Pse t'jetoj kur sjam me ti ma ktheve shpinden me le N'vetmi.Sikur f'mi me le tuj k'ja si nuk te erdh aspak gjuna.Mi more shpresat e u largove dashnin tone ti e lendove.Ti shkove e me le te vuaj askend tjeter une nuk do ta dua,por edhe kujtimet tona une do ti ruaj.Dije se ne zemren time shpurt nuk ka vend per asnje tjeter emer.Arsyen pse vdeka kejt ne ta din ishte arsya EMRI YT.Jeto se une kam vdek per ti shko e mos me lyp me sy.Dashuroje tjetren e cila te gezon se per ne te dy dashuria perfundoj.Ti mu me lendove tradheti me tjetrin me dhurove.Qe une shume te deshta bema ti hallall,por pse me tradhetove ti te koft haram.S'Mundesh me me harru se te deshta pa hile,nuk jam une si ti me zemer katile.Kur te bie shi dije kush po qan,eshte ai djali me zemer te vrare.Ti je fajtor se ma prishe jeten,deshte me jetu me nje zemer tjeter.Tash more vesh se m'ke humbur mua,dhe i kerkon fjalet vetem ty te dua.sikur te ishim sebashku sabah per sabah vet i ke fjalet se lipe me u nda.Pi kujton ditet se ishe me mu vone e kuptove se me ke lendu.E lendove edhe veten se poo don me tu kthy vone e more vesh se zemren ma ke thy.Une po martona por i lumtur sjam.Si te martona kur vec ti ne zemer te kam.E dashurja ime ne darsem po te thrras,per me me shiku ti kur zemra me plas.Ne krahet e tu une dua me vdek po ta le amanet kurr mos me harro per jete.Deshira ime ke qe une me ti te martona por nuk mrrina e dashur dhe sun e perjetova.KUSH NE NA NDAU E VRAFT PERENDIA,SEPSE E VRAU NJE GJE QE QUHET DASHURIA.Me kujtimet e vjetra une tash poo jetoj ditet qe i kaluam smundem ti harroj.Koka po me thot mos qaj e mos vuaj.Por zemra spo me len ti me te harruar.sepse vetem, ty te deshta dhe te thash fjalen te dua.Prap erdhi koha te ecim rrugeve tona e kisha dasht nje perqafim per te fundit takim.N'Doshta me kurr nuk do te shoh,per jete.Se dita se keshtu qenka Fati te mbet pa ty i shkret.Vec edhe njeher te shoh me sy.Ti preki buzet e tua me lotet e mi.Ndegjoje zemren time qish po te te thot.Mos shko te lutem e dashur mos me le ty vet.Zemren do ta bej gur ti sdo te harroj kurre.Per takil te fundit thuaj diqka te mir vec jo ate fjalen qe quhet "LAMTUMIR"
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 25/9/2009, 19:56

Nate pa ty ...Disa pika te vogla shiu, filluan te binin nga qielli i cili qe mbuluar me re te
zeza e te dendura. Megithese ndodhesha vetem pak minuta larg,nga kursi i
"Parukerise"qe po ndiqja i shpejtova hapat aq shume, saqe edhe vete u habita, ku u gjenda perpara shtepise se nenes per nje periudhe fare te shkurter kohore dhe pa u lagur aspak nga shiu qe tashme ishte kthyer ne nje rrebesh te vertete! Hapa deren me shpejtesi dhe u futa brenda. Ne menyre te pavetedijeshme, u drejtova per ne dhomen e pritjes, e cila shume shpejte me beri nervoze me qetesine e saj te madhe! Bera nje rrotullim 360 grade, eca disa hapa perpara dhe pastaj u ktheva ne te majte, ku nisa te ngjisja shkallet e mermerta, te cilat te cojne ne katin e dyte te shtepise, kat ne te cilin ndodhej edhe dhoma ime personale. Pasi u sigurova mire qe e kisha vendosur doren mbi dorezen e deres, e shtypa poshte me lehtesi dhe dera u hap ne caste. Ne fillim, hezitova qe te futesha brenda menjehere, pasi i`u frikesova faktit, se mos me perseritej e njejta skene, ashtu si ne dhomen e pritjes! Pasi i hodha shpejte e shpejte nje sy perreth, aty nga pragu i deres ku isha, e mora me mend qe nuk do te behesha nervoze, po te futesha ne brendesine e asaj dhome.Me ngadale fillova te hiqja , ato rrobet qe kisha veshur per ne kurs dhe fillova te vishja ate kostumin me arush qe e kisha vene mbi karrige.Shkova dhe u shtriva ne ate kervatin tek , qe ndonjeher mendoja ah...sikur te ishte dopjo do ndihesha me lirshme!
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 25/9/2009, 20:01

LETĖR DASHURIE


Mė nė fund po marr guximin tė tė shkruaj njė letėr ty i dashuri im. Kur u njohėm nė fillim e di, edhe pse njohja jonė ishte virtuale ndjehej njė harmoni midis nesh pothuajse e pashpjegueshme, por mėse reale. Ishte fati qė po luante me ne, apo ishte fati qė donte tė na bashkonte. Dukej se si dy njerėz kaq larg njėri-tjetrit ndjeheshin kaq pranė, sikur po bashkoheshin dy shpirtra tė panjohur, por pothuajse tė njėjtė. Nė shumė gjėra ne ngjasojmė si dy pika uji, vetėm se ti je me i hapur, ndėrsa unė jam pak mė e tėrhequr ndoshta kjo bėn pjesė nė natyrėn time qė nuk i shpreh dot ndjenjat lirshėm. Por tė kam dashur dhe akoma tė dua. Mund ta them me gojėn plot se ti je dashuria e jetės time. Qė kur u largove duket se shpirtin tim e sundojė njė akullnajė e ftohtė, qė ndoshta zor se do tė shkrijė. Nuk mund ta besosh se sa tė vėshtira janė ditėt e netėt tė kalohen pa ty. Tė qash natėn me lotėt qė rrjedhin e lagin jastikun sikur tė ishin njė shi i rrėmbyeshėm. Dhe ditėn tė shtiresh sikur nuk ka ndodhur gjė, pėr tė mos rėnė nė sy tė personave qė mė rrethojnė si nė familje dhe nė punė. Ndoshta tė gjithė e ndjejnė ndryshimin tim dhe unė e ndjej sepse nuk po arrij tė njoh mė veten. Gjallėria qė mė pėrshkonte ėshtė zhdukur, mos vallė e more ti? Ndonjėherė mendoj se unė s’kam bėrė asgjė tė keqe , si kam bėrė keq njeriu, atėherė pse duhet tė vuaj kėshtu, unė dua vetėm pak dashuri, pse duhet tė ma mohoj zoti mua kėtė gjė? Ndoshta do tė ishte mė mirė tė mė merrte me vete, ndoshta nė botėn tjetėr gjej pak paqe( mė mirė njė fund me dhimbje sesa njė dhimbje pa fund)
Lexoj njė frazė tė shkruar nga Mos qaj se dicka mbaroi... Por buzeqesh sepse ndodhi... Gabriel Garsia Markez .
E si mos qash kur tė ėshtė shkėputur njė pjesė e shpirtit, e si mos qash kur nuk ke pranė atė qė do. Ti u ktheve do tė ikėsh pėrsėri dhe boshllėku qė do tė lėsh pas do tė jetė akoma mė i madh, si njė zgavėr e errėt do tė pėrpijė tė gjithė qėnien time. Nuk e di a do tė jemi mė bashkė apo jo, por dua tė them se tė dua sido qė tė shkojnė gjėrat. Tė dua sepse ti je ai qė mė bėn tė qesh dhe ti je ai qė mė bėn tė qaj, tė dua sepse e ndiej qė ti je ai i duhuri edhe pse nė fillim kisha dyshime pėr kėtė, tashmė jo mė. Unė u pėrballa me gjithēka pėr tė qenė pranė teje shpresoj ta bėsh dhe ti kėtė. Dhe nė qoftė se nuk e bėn do tė lutesha pėr diēka mundohu tė jesh i lumtur, pa ndėrhyrė mė nė jetėn time. Po e mbyll kėtė letėr, sepse ėshtė shumė vonė, mė duhet tė fle pėr tė rinisur njė ditė tė re qė ndoshta mund tė jetė mė pak e trishtueshme se kjo e sotmja. Ndoshta nesėr mund tė shkruaj diēka mė tė bukur e kjo varet nga gjendja emocionale nė tė cilėn ndodhem. Mirupafshim zemėr tė puth.
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga LePuRuShJa prej 8/12/2009, 18:30

Tė Ėndėrrova

Mbrėmė tė ėndėrrova. Ishe aq i bukur,i ėmbėl,i buzėqeshur si dikur.Mė tėrhiqje pranė vetes dhe bėrtisje: "Tregoj tė gjithėve se ne tė dy duhemi"!,pastaj vrapoje plot gaz fushave.

E unė,unė dehesha duke tė vėshtruar pa ndalur nga gėzimi mė rridhnin lotėt si shi. E ēmendur hapa sytė dhe u ndesha me terrin e zi,me heshtjen e natės,me qetėsin e vdekjes.Ti nuk ishe askund.

Mė kot tė kėrkova....
Mė kot tė e thirra emrin tėnd...
Mė kot ėndėrrova pėrqafimin tėnd tė ngrohtė...

Qe sa ditė kam shpresuar qė tė tė shoh tė paktėn nė ėndėrr qė ta shuaj mallin qė mė pėrvlon shpirtin,dhe ja sonte mė erdhe po me atė buzėqeshje tė dikurshme.

Oh,kurrė s'do tė arrij ti kuptoj njerėzit kur thonė:"Ēdo gjė harrohet,e e nesėrmja sjell diqka tė re!".
E unė kurrė nuk mund tė tė harroj,as qė do tė provoj ndonjėherė.Vitet do tė ikin,por mua do tė mė shtohet edhe mė shumė malli pėr ty!

Do tė jetoj ēdo ditė me kujtimin tėnd tė paharruar,dhe ēdo natė kur tė bie nė gjumė do tė lutem qė s'paku nė ėndėrr tė mė vish,sepse prej asaj dite qė vdekja tė mori unė mbeta tė jetoj me "ĖNDĖRRA TĖ KOTA"...... SadE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga LePuRuShJa prej 8/12/2009, 18:38

Miremengjes...

Nuk e di po sot paskam nje deshire te madhe te shfryhem te them gjera qe shpeshhere nga inati xhelozia apo ndrojtja nuk ti kam thene edhe pse kam dashur ta bej me gjithe forcen e shpirtit...Kam dashur aq shume te te kem afer te te shtrengoj fort fort deri ne pafundesi e te jem e jotja vetem e jotja...kane qene te shumta netet kur duke u rrotulluar ne krevat nga pagjumesia kam enderruar per ne te dy...i jam lutur zotit per ty dhe e kam falenderuar qe te vuri ne rrugen time...ka qene aq e trishte jeta ime pa ty...nje koktej i ndyre frike zhgenjimi ironie...nje perzierje e trishte ndjenjash te vdekura...kam qene zhytyr ne nje terr ku kam dashur te mbys veten time e askush nuk kishte forcen te me nxirrte perjashta...kam dashur te shkaterroj veten me lloje e lloje menyrash...e nuk kam pasur force te ecja perpara.e di ???

Nuk ta kam thene ndonjehere por e urrrej te kaluaren time me gjithe forcen e shpirtit edhe pse kur flas per te mundohem ta bej te bukur...e urrej per ate qe me ka sjelle per vuajtjet qe me ka shkaktuar...e kam shume frike per te ardhmen se tmerrohem nga mendimi se nga ndonje arsye qe ne te dy nuk mund ta parashikojme apo qe mund te mos varet nga ne...te humbim njeri tjetrin e une atehere do te kthehesha serish ne ate terr nga i cili me nxore ti me dashurine tende...po kesaj rradhe do te zhytesha per te mos dale kurre me...une kam vendosur gjithe shpirtin tim ,gjthe ndjenjat e mia mendimet emocionet tek ty...sepse kam besim e te dua..te dua me shume se cdo gje ne bote...e si mos te te dua ty...kur me dhe jeten ???

Si mos te enderroj kur ti me fale endrrat...si mos te te besoj kur ti me ktheve besimin ??? O zot cdo dite te bekuar lutem qe te mos largohesh nga une...lutem qe te vish sa me shpejt...lutem qe te mos me braktisesh...lutem qe te mos merzitesh kurre nga une...lutem qe te mos bej dicka qe te te mund plagosi..me fal per gjithshka kam bere...per gjithshka te ka vrare apo te ka merzitur..e di me mire se vdes se sa te te merzis ty jeta ime...me fal per gabimet e mia...per fjalet e pakuptimta...per budalliqet...gjithshka kam bere e kam bere nga frika se mund te largoheshe nga mua...e ashtu do me sillje vdekjen...se une ne kete bote vetem ty te kam...e vetem ty do te kem...me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh...e mundohu edhe te me durosh...edhe te me duash pak se kjo eshte gjiothshka kerkoj nga jeta...vetem dashurine dhe pranine tende...dhe mos harro qe gjithshka te ndodhi cfaredo te them apo te bej...sido qe te vijne punet une nuk do rresht kurre se te dashuri...e do te te dashuroj cdo dite e me shume...te lutem vetem per nje gje...ti qe ma dhe jeten te lutem mos u bej vrases...mos ma merr prape ate duke me braktisur... Tė dua ...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga LePuRuShJa prej 8/12/2009, 18:41

Kurre mos mendo se te kam harruar,ani pse une nuk te shikoj kur me kalon prane,ani pse une nuk te fola kur me pershedete ne qytet. Kurre mos mendo se tashme nuk ndjej asgje per ty,se kam harruar netet qe kaluam bashke,mengjezet qe na zun te perqafuara me njeri-tjetrin.

Ishim te rinj dhe ia mesyne e na ndane. Nuk ditem te luftojme per dashurine tone. U pajtuam me fatin qe na caktuan te tjeret,edhe pse edhe sod habitem pse aq shum ju ka penguar dashurija jone familjeve tona. Ndoshta,ata kurre nuk e kan kuptuar e as qe do ta kuptojne se me ne kan ber krim. Te kam pare ate dite kur u takuam rastesisht ne rruge,se si t'u zverdh fytyra kur te shikova dhe nuk te pershendeta.

Me pushtoi nje mall i tmerrshem per te te perqafuar dhe per te qen pran teje deri ne mengjez si dikur. Por,a ia vlen te rrezikojme ate qe kemi ndertuar tash? Sa e quditshme eshte jeta. Jetojme me njerez qe i duam pak,ndersa ata qe i duam shume nuk guxojme as ti pershendesim. Do te doja qe ndonjeher te munde te te prekja floket,buzet dhe trupin qe e kam dashur me se shumti ne jete,por ndoshta kjo eshte vetem nje enderr qe do ta enderroj ter jeten e kurre nuk do te mund te bej realitet. Megjithate,dua te dish se une te dashuroj ende dhe kurr s'do te pushoj se dashuruari ty .E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/2/2010, 10:01
E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 16/2/2010, 16:07

Largimi yt i hershem shkaktoi plag te medha ne zemren time, nuk ka ilac qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plag un nuk besoj. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tende. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel.

Dhembja nuk ka fund kurse lotet nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmon do te mbetesh ne zemren time me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une e perlotur te pres te kthehesh, te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma kthesh lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa yte ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli.. dhembja.. per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shume se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten, por kur te bindesh atehere ndoshta do te jete shume vone. Une do te jem ne shpirt vetem e jotja e ti vendos vet per lumturin qe mund ta kemi se bashku...

Te te them qe te dua me duket pak, dikush duhet te shpik fjale te reja per te percaktuar ndjenjat e mia te lidhura me ty, qe me bejne te kem nevoje per ty ēdo sekond.Te them qe te dua por ti tani e di , ndoshta ngaqe e them shpesh kjo fjale mund te zbehet por, ēdo here qe ta them eshte sepse dashuria ime per ty rritet.
Dua qe ta dish , nuk te dua ne te shkuaren , nuk te dua ne te tashmen , as ne ardhmen , eshte nje dashuri pa kohe , gjithashtu nuk ka distanca , eshte thjeshte nje dashuri e paster , e mbushur me iluzione , me premtime qe nuk duan te permbushen sepse u permbushen te gjitha ne momentin qe te takova.

Te dua , si dy fjale qe formojne nje buzeqeshje ne buzet e tua.
Te te duash ty ne realitet eshte nje ēmim, nuk e di ne te meritoj por une luftoj qe te te meritoj , eshte nje ēmim , nje dhurate qe ēdo person do kishte fat po ta harronte por qe e kam vetem une.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 16/2/2010, 16:08

Njė Ēast Malli...

Sa shumė mallė.. sa dėshpėrim....sa vuajtje.. sa shumė dashuri ndjej pėr ty sonte.. nė kėtė natė i dashuri im... Sonte ėndėrrat dhe kujtimet pėr ty i kam kėtu grumbulluar nė shpirtin tim nė zemrėn time tė pėrlotur. Mė beso ndihem e vetme nė kėtė botė tė madhe e humbur si njė e huaj, ku nė errėsirėn e harruar dhe e hidhur nė njė qoshe pa skaj.Mes ėndrrash qė dikur i pata, qė jeta m'i ka afruar njėherė kur isha me ty, e ndjej vetėn tė dėshiruar pėr pak ēaste, e pėr pak ngrotėsi, e pėr shumė dashuri, tani nė zemrėn time mbretėron acari qė mė ngriu zemrėn, e bėri akullė!

Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kėrkojnė, i dashuri im dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua, ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time. Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thotė tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar, tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.


Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keqė kur e di qė s'tė pėrket aspak. E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde. Vetėm njėherė tė jem me ty tė qėndroja njė minutė, atėherė e kisha lutur Zotin qė tė vjenė dhe le tė mė merr nė atė botėn tjetėr, sepse asaj bote i takoj pa ty !!!

Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty, netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr, lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomės sime, atėherė lotėt teren nga ngrohtėsia e rrezeve mbi fytyrėn time. Fytyra jote trazon ēdo gjė nė shpirtin tim, mė ngacmon fantazinė.

Ngado qė po i hedhi sytė mė duket se tė shoh, shoh atė buzėqeshjen tėnde magjepėse ato buzė tė ėmbla, ata sy tė shkruar. Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua, atė trup tė bukur mendoj se jam e ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhelė...

Vallė ē'ti bėj tani shpirtit qė tė do pranė dhe s'tė ka... Ohhh... ZOT SI NUK ERDHE TĖ MA MARRĖSH KĖTĖ SHPIRT QĖ TĖ MOS VUAJ MĖ? Ē'ti bėj zemrės qė brenda saj qėndron vetėm ti? Ti qė je e vetmja rrėnjė e mbijetesės sė saj! Ē'ti bėj syve qė ndjejnė mallė e duan tė tė shohin dhe derdhin vetėm lotė pa ndalė!

Ē'ti bėj vetes sime qė ėshtė dashuruar marrėzisht pas teje? Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetės kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.

E dashuruar si sot do tė mbetem pas teje pėrgjithmonė. Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogėl dashurie apo rrespekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote! Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do e mbylli brenda nė shpirtin tim dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time. Nėsė do tė mė marrė malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mia qė i ruaj tė pastra. Ty, pėr ty dhe vetėm ty....!!!
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Dona20 prej 21/2/2010, 17:41

Vetėm ty tė dua,
Me dashuri dhe sinqeritet sonte do tė shkruaj kėtė letėr pėr ty,
Ty qė zemrėn ma rėmbeve,ty qė ma ndryshove jetėn time,
Ty qė tė dua dhe do tė dua pėr tėre jetėn.
Ndoshta kėto fjalė nuk do te me mjaftojne qė tė tregoj se tė dua,
Edhe pse pėr ty po vuaja kaq shumė,
Sa qė edhe letra ėshtė duke ikur nga lotėt e mi,
Dhe shpresoj qė njė dit tė vish dhe tmi fshish ti kta lot qė rjedhin vetėm e vetėm pėr ty.
Edhe sa duhet tė pres qė ti tma falėsh dashurin tėnde,
Pa tė cilėn nuk mund tė jetoj,
Edhe sa duhet tė pres qė ti tmė thuash tė dua,
Jeta ėshtė e vėshtir,
Por edhe e bukur,
Por sikur tė jesh ti pran meje,
Ajo do tė ishte si njėpallat dashurie,
Nė tė cilin dot jetonim vetėm ne tė dy,
Si dy lule tė posaqelura,
Si dy zogj duke fluturuar,
Si dy dashnor t'vėrtet,
Un jetoj vetėm pėr ty,
Dhe nuk dua qė t'shoh me tjetrėn.
Zemėr vetėm ty tė dua...

cima
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 15/01/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 191
<b>Pikėt</b> Pikėt : 20
<b>Votat</b> Votat : 2
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Jeto me buzqeshje?sepse dikush jeton nga buzqeshja jote!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga cima prej 21/3/2010, 00:10

PO, ajo ėshtė dashuri!- Duart tė dridhen, zemra shpejt tė rreh, a edhe fryma tė ndalet!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė pėlqim.
- Nuk mundesh ta largosh shikimin apo duart nga ajo!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė nevoj!!!
- Krenar je ndaj saj dhe don qė ta prezantosh para krejtve!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė gėzim!!
- E dėshiron sepse e din se ajo ėshtė ktu praj teje!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė vetmi!!
- Me atė je sepse ajo tė don!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė ngushėllim!!!
- Me atė je sepse tė puth dhe tė mban pėr dore!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė pasigurtėsi!!
- Zemra tė kėrcen pasi ta shohėsh!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė pasion!!!
- I fal tė gjitha gabimet sepse kujdesesh pėr atė!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė shoqėri!!!
- Cdo dit i tregon se ajo ėshtė e vetmja pėr tė cilėn mendon!?
Ajo nuk ėshtė dashuri, ajo ėshtė zemėrgjanėsi!!!


- Zemra tė dhem dhe gjithqka tek ti rėzohet kur ajo ėshtė e mėrzitshme!?
PO, ajo ėshtė DASHURI!!
- Tė tėrhiqin edhe tjera, por ti mbet me atė pa asnjė fjal pėr pendim!?
PO, ajo ėshtė DASHURI!!
- I pranon tė gjitha problemet e saja, sepse edhe ti je pjes e asaj!?
PO, ajo ėshtė DASHURI!!!
- Me atė je sepse nė tė njejten kohė ndjen gėzim, dhimbje dhe kėnaqėsi!?
PO, ajo ėshtė DASHURI!!!
- Do ta japėsh edhe jetėn pėr atė!? PO, ajo ėshtė DASHURI!!!


Dashuri apo jo?A jeni pyetur ndonjėher a egziston dashuri ndėrmjet meje dhe partnerit?
A jemi tė lindur pėr njėri me tjetrin ose kjo ėshtė vetėm "dashuri nė kalim"?
A do tė zgjat kjo cka e kemi pėrgjithmonė?
A ėshtė ai/ajo personi i vėrtetė pėr mua?
Nė qoftė se ėshtė, ja pėrgjigje nė ndonjė prej pyetjeve tua,
pastaj vet perfundoni se a egziston ndėrmjet juve dashuri apo jo?

1. A e trajtoni personin qė keni dal si person ose si send?
Nė qoftė se dilni me tė vetėm se ėshtė i/e bukur, vetėm pėr atė qe ai/ajo do ta paguan ushqimin,
ose vetėm sepse do tju vozit me vetur, ajo NUK ėshtė dashuri.

2. A do tė dilni me tė vetėm nė qoftė se nuk ka puthje, prekje dhe seks?
Nė qofte se dilni, ajo ĖSHTĖ dashuri.

3. A jeni ju te dy tė gėzuar kur jeni vetėm apo duhet qė tė ket edhe ndonjė shok/qe aty qė tė jeni tė gėzuar?
Nė qoftė se jeni tė gėzuar kur jeni vetėm, ajo ĖSHTĖ dashuri.

4. A pajtoheni?
Nėse cdo dit hidheroheni dhe pastaj pajtoheni, lėndoheni dhe bėheni xheloz njėri me tjetrin,
ngacmoheni dhe kritikoheni vazhdimisht, mė mir keni kujdes, ajo NUK ėshtė dashuri.

5. Ende doni qė tė dilni me tė ose atė e bėni vetėm prej mėrzitshmėris?
Nė qoftė se doni qė tė dilni, ajo ĖSHTĖ dashuri.

6. A mundeni qė tė jeni totalisht tė hapur dhe tė natyruar njėri me tjetrin?
Nė qoftė se njėri prej jush (ose tė dyt) jeni egoist, tė dyftyrshėm,
ndjeheni tė pakufizuar ose tė paaftė qė ti tregoni ndjenjat, atėher ajo NUK ėshtė dashuri.

7. A jeni tė realt?
Ju duhet qė tė jeni tė aftė qė ti tregoni problemet e mundshme pėr nė ardhmėri.
Nė qoftė se tjerėt ( jo partneri ) thojnė se janė tė habitur qė jeni ende sė bashku,
se ju dukeni shumė mė ndryshe, se kanė dyshime nė zgjedhjen e juaj,
mė mir shikoni mir nė kėtė lidhje.
Ajo NUK ėshtė dashuri ( ose mund tė jet nėse i rregulloni problemet ).
8. Njėri prej juve mer mė shumė se sa tjetri?
Nė qoftė se ėshtė ashtu, pa mar parasysh se sa ju pėlqen ajo gjendje, ajo NUK ėshtė dashuri.

9. A e shikoni partnerin si njė pjesė e tė ardhmės?
Nė qoftė se ėshtė ashtu, a edhe nėse ėndrat duken tė vėrteta, atėher ajo ĖSHTĖ dashuri.Numerologjia e dashuris
Karakteri juaj nė dashuri reflekton nė numrin tuaj pėrfaqėsues.

Gjetja e numrit bėhet,

duke mbledhur numrat e ditėlindjes dhe tė muajit tuaj tė lindjes

dhe shndėrrimi i tyre nė numėr njėshifror nė mes tė 1 dhe 9.
Pėr shembull: Nėse keni lindur mė 18 qershor (18+6=24) dhe 2 + 4 = 6)

domethėnė, numri pėrfaqėsues ėshtė 6.

NĖSE JENI 1:

Jeni tė pavarur, impulsiv dhe spontan.

Dėshironi qė vetė tė arrini deri tek suksesi.

Nė planin sentimental ju udhėheq pasioni, ju doni ose nuk doni, dhe silleni nė harmoni me kėtė.

Keni nevojė qė tė jeni krenar me partnerin tuaj (por, edhe pse ju atė vetė e zgjidhni,

keni vėshtirėsi kur duhet t'i bėni disa lėshime, tė sakrifikoni pak liri,

ndaj mė tepėr e doni partnerin pak mė tė bindur).

Duke qenė se jeni tė guximshėm dhe dinamikė, ju jeni forca lėvizėse e perandorit.

NĖSE JENI 2

Ju e dini se ēfarė do tė thotė koketim, tėrheqje, "dashuri e pėrjetshme".

Jeni tė butė, krejtėsisht sensibėl, jeni tė aftė t'iu pėrshtateni tė tjerėve dhe t'iu bėni shėrbime.

Vėrtet ėshtė vėshtirė tė jetoni tė vetmuar dhe keni nevojė qė me dikė tė ndani ndjenjat.

Jeni tė hapur ndaj shoqėrisė dhe dėshironi qė me tė tė jetoni nė harmoni, ndaj ndiqni vetėm njė rrugė: r

rugėn nė tė cilėn zemra ju drejton.

NĖSE JENI 3

I pushtoni tė tjerėt me natyrėn tuaj artistike , me shpirtin tuaj tė gjallė,

brilant dhe me kuptimin pėr humor, por edhe me nevojėn pėr tė qenė tė pavarur.

Mbi tė gjitha e doni lirinė.

Jeni shpirtgjerė dhe plot pasion nė dashuri,

i frikėsoheni vetėm monotonisė sentimentale e cila mund t'ua vrasė jetėn tuaj.

Pėr ju dashuria duhet tė jetė lojė sentimentale. Nė tė kundėrtėn, ju asaj nuk i dorėzoheni.

Thjesht, duhet t'jua ofrojė lirinė dhe tė mahnitet me ju.

NĖSE JENI 4

Lidhjet kalimtare? Flertet pėr njė ditė?

Nuk ėshtė kjo pėr ju. Ju jeni tė dashur, sensibėl, tė butė ,

ndaj pėr dashuri ju nevojitet siguria, sinqeriteti, respekti – juve ju ndjell ndershmėria,

bota e ndjenjave, e kurrsesi marrėzitė . Jeni posesivė dhe besnikė (sipas rregullit) ,

prandaj largojuni dashurisė nė shikim tė parė, pasioneve qė mund tė shėrthejnė...

dhe tė shuhen.

NĖSE JENI 5

Nėse flasim drejt, pėr ju nuk do tė mund tė thuhej se jeni prej atyre

qė fluturojnė nėpėr retė dhe ėndrrat e dashurisė.

Ēfarė dėshironi ju? Lirinė, aventurėn, udhėtimet, miqėsitė dhe atė qė ėshtė e re.

Keni temperament tė vrullshėm, jeni tė padurimshėm dhe energjikė, ndaj ēdo gjė tek ju ndodh papritur dhe spontanisht. Ēdo gjė do tė dėshironit tė provonit, t'i ndani gėzimet tuaja, dhe me magnetizmin dhe sharmin tuaj tė lindur i tėrhiqni tė tjerėt, ju mendoni se ēdo minutė dashuri meriton tė pėrjetohet.

NĖSE JENI 6

Gjashta ėshtė numėr i harmonisė dhe dashurisė. Keni natyrė romantike dhe tė mbrojtur,

ndaj jeni tė gatshėm tė jepni shumė pėr tė pėrjetuar qetėsisht dashurinė tuaj

(nė kėtė rast dashurinė do tė duhej ta shėnonim me shkronja tė mėdha).

Ju magjeps bukuria, kurse keni njė ndjeshmėri tė theksuar.

Nga ana tjetėr, ju nevojitet tė jeni tė qetė, tė mbrojtur, sepse ju lidhjet e

paqėndrueshme lehtė ju nxjerrin nga ekuilibri.

NĖSE JENI 7

Shtata, numri i fshehtėsive, e bėn edhe shpirtin tuaj misterioz;

nuk i tregoni lehtė ndjesitė tuaja. Jeni temperament i llojit tė vet, tė pavarur

(mbase edhe tė vetmuar!)

dhe pėr ju joshja e polit tjetėr nuk do tė thotė se duhet tė jetė intelektuale.

Nė tė vėrtetė, ju mund tė dukeni indiferentė,

por nė thellėsi tė shpirtit ju jeni sensibėl dhe nė ju vlojnė ndjenjat.

Ju nuk thoni lehtė: "Tė dua!", kėtė e tregoni nė tjetėr mėnyrė.

I mbetet partnerit tuaj qė ta zbulojė fshehtėsinė tuaj, tė depėrtojė nė atė mister.

NĖSE JENI 8

Teta, numri i fuqisė, jua jep edhe dėshirėn e fuqishme,

ndaj tėrheqja juaj ndihet nė rrethin tuaj.

Pėr ju pėrvetėsimi nė dashuri nuk ėshtė "cikėrrimė": kur doni, doni intensivisht.

Pėr nga karakteri jeni besnik, tė hapur dhe tė plotė;

ndjenjat i keni tė drejtpėrdrejta dhe me ju partneri e di se ēfarė duhet bėrė.

Kur ju jeni nė pyetje, pasioni dhe besnikėria duhet ta nėnkuptojnė njėra-tjetrėn,

sepse ju nuk pėrfillni asgjė qė ėshtė gjysmake.

NĖSE JENI 9

Nėnta, numri i fundit, ėshtė numėr i idealizimit. Jeni shpirtmėdhenj, tė durueshėm,

zemėrgjerė. Nuk jeni "romantikė" nė dashuri, por jeni sentimentalė ( e vėreni dallimin?).

Keni nevojė qė tė tjerėt t'jua konfirmojnė dashurinė tė cilėn ndiejnė.

Jeni shumė intuitivė, psikologė, lehtė i pėrvetėsoni tė tjerėt dhe njerėzit kanė besim nė ju.

Pėr nga karakteri jeni joshfrytėzues, i doni njerėzit dhe pėr ju dashuria nuk ėshtė vetėm bashkėjetesė,

por edhe bashkėpunim.Cka don te thot fjala "Partner" dhe si ta perfitoni ateNdoshta plotesim i kohes se lire apo kapje per dore apo ndoshta dhe puthje.
Fjala partner fshehen shume nenkuptime.
Para se gjithash duhet te fillohet me faktin qe duhet te ndjeheni te lumtur dhe te dashuruar.
Ekzistojne shume gjera interesante mete cilat do ndjejne kenaqesi te dy palet.
Mund te sherbeheni me imagjinate dashurie. Ktheni sharmin e lidhjes,
ate sharm qe ka ekzistuar ne fillim te lidhjes.
Nuk duhet te pushtohet partneri vetem ne fillim por edhe me pas duhet te luftoni per pushtimin e partnerit.
Por si? Ekzistojne milion m]nyra per te. Gjitheka ekziston vetse ju duhet te perkujtoheni...

1. Dhuroni lule ( vlen per meshkujt).
Dhurimi le te jete nga dashuria dhe e dhuruar me dashuri. Don te thote nuk duhet t’i thuani qe do i dhuroni lule,
sepse nuk do jete befasi. Por si mos t’ju v]rej? Perderia ajo vjen kah ju fshehini lulet me duart tua mbas shpine.
Putheni, dhurojani lulen dhe thoni “ Te dua”.

2. Pergatitni darke (vlen per meshkujt). Mund t] jete shume e thjeshte,
por prapse prap kujdesuni per detajet, sepse sa do q te jete e thjeshte darka,
disa detaje kane vlere te vecante. Bleni qiri dhe ndizeni,
merrni nje gote t bukur jo te perditshme dhe mbusheni me ndonje pije
( vere, liker dhe ngjashem ne mvaresi se cka do hani).
Shuani dritat dhe lereni te djeget qiriu. Leshoni pak muzike, te lehte dhe per dashuri.

3. Nese keni bazen apo jeni dikund afer ujit, ateher] shfrytezoni fuqin] tuaj te filozofise se dashurise.
Nese keni gitare atehere kendoni ndonje kenge tuajen.

4. Ftojeni partnerin tuaj ne shtepi te ju. Shtrati le te jet] perplot me fleta trendafili, lidhjani syte qe mos te sheh.
Me pas zgjidhni syte dhe puthuni. Le te jete arsye per dicka romantike.

5. Derisa jeni ne kafic dhe ambienti eshte i thjeshte
( ka muzike te larte, aheng dhe tjeter) dhe nese gjendeni afer ndonje muri, ateher
shtyjeni partnerin lehte dhe me dashuri, kapjani duart dhe filloni ta puthni kah qafa dhe lehte kiceni kah veshet.

Dhe mbani mend: gjdoher beni dicka te ndryshme se askush nuk i don perseritjet


Femra e unėt pėr seks cdo 15 minutaMbi 50 pėrqind e femrave pranojnė se janė "tė nxehta" nė ndonjė prej kolegėve,
kurse 36 pėrqind mendojn se duhet tė ken afera nė zyre...

Nuk kanė vetėm meshkujt fantazi seksuale me pasion.
Hulumtimi i "Dating Direct" nga britania ka treguar se femnat mendojnė nė seks mesatarisht nga 34 her nė kohėn e punės.
Sipas analizės pėr jetė intime tė polit tė ndijshėm, femrat lėshohen nė fantazi seksuale nė cdo 15 minuta.
Nė hulumtimin e servisit mė tė madhė britanik pėr ndėrhymit pėr takime dashurie janė gjindur 1000 hulumtues.
Autorėt komentojnė se rezultatėt e kėtilla janė tė kuptueshme.

Pikėrisht, secila e dyta femėr nga tė intervjuanėt ka deklaruar se nuk mund ta vlerėson jetėn intime si tė kėnaqshme.
Pėr atė arsye njė nga provokimet mė tė fuqishme ėshtė dhėnia e mendimeve pasionuese tė vendpunimit tė tij.

7/10 nga zonjat e anketuara kanė deklaruar se fantazojnė nė temėn seks mė shum se njė ore nė dit.
Shumica e atyre kanė pranuar se nėse nuk paramendojnė marrėdhenie intime me tė dashurin e saj,
mė sė shpeshti fantazojnė pėr njerėz qė pa dashur i takojnė mbrena ditės.
Njė pjesė e madhe e femrave jo rallė me mendjen iu kthehen tė dashurve tė mėparshėm.
Mbi 50 pėrqind e femrave pranojnė se janė "tė nxehta" nė ndonje prej kolegėve,
kurse 36 pėrqind mendojnė se duhet tė kenė afera nė zyren e tyre qė tė kenė nė cka tė mendojnė kur tė shkojnė nė shtėpi.
Para kompjuterit gjatė ditės mund tė lejojnė tė mendojnė edhe nė partnerin e tyre, nėse ai ėshtė sjellur mir natėn e kalume.


Rreth 40 pėrqind nga tė hulumtumit kanė pranuar se fantazojnė pėr burrė tjetėr kur janė nė krevat me partnerin e vet.
Shtatė pėrqind nuk e fshehin se kur kan marrėdhėnie e therasin dashnorin me emėr tjetėr.

Tradicionalisht mendohet se djemt mendojnė nė seks.
Por, ky hulumtim tregon se femrat mir e din se qka i ėshtė e nevojshmė
nė krevatin dhe se nuk janė mė pak tė nxehta se sa poli tjetėr.
Kush si mendon nė takimin e parė?


Top 10 gjėrat cka AI i mendon nė takimin e parė:

10. A do tė jet pagesa e madhe?
9. A do ta paguaj ajo atė qka e ka porosit apo do tė duhet unė?
8. Cili ėshtė rezultati i ekipės sime favorite?
7. Femna nė tryezėn tjetėr ėshtė shumė e fortė!
6. Aq ėshtė e ngrohtė ( femna me tė cilėn ėshtė).. e paramendoj si ėshtė kur do tė ishte e xhveshur!
5. A do tė ket seks me mu?
4. Ku mund tė shkojmė tė kemi seks tani?
3. Cili seks pozicion i ėshtė favorit?
2. Shpresoj se Genta ( femna tjetėr ) nuk do ta marr vesht pėr kėtė!

Dhe mė nė fund
1. Shpresoj se bėrtet si Xhena Xhejmson.

Pėrfundim: Meshkujt nė takimin e parė mendojnė vetėm nė seks, pare dhe fudbol.10 top gjėrat cka AJO i mendon nė takimin e parė:

10. Duhet tė sjellem si zonjė
9. Nuk guxoj tė ha shumė.
8. Flokėt i kam haos!
7. A jam e mėrzitshme.
6. A e kam dekoltėn taman tė ēelur?
5. Nuk duheshte ti mbaj kėto jelek.
4. A mė shihet barku?
3. A do tė mė puth pastaj?
2. Shpresoj se puthet mirė

Dhe pyetja mė famoze qė femnat e pėrdorin cdoher

1. A dukem e trashė?

Pėrfundim: Femnat nė takimin e parė mendojnė vetėm nė dukjen e tyre.

Katėr kėshilla si ta mbroni lidhjen


Ja katėr kėshilla se si ta mbroni lidhjen tuaj

1. Gjejni kohė pėr partnerin
Patjetėr duhet tė gjejni kohė tė lirė pėr partnerin tuaj dhe atė ta vendoni si parėsi.
Ato momente duhet tė jenė mė tė rėndėsishme se puna, paret, a ndonjėher dhe shoqet/kėt.

2. Tregoni ndonjė nga sekretet me partnerin
Tė gjithė kan sekrete, por kur ndonjė prej tyre do tė ndani me partnerin atėher ju ndani edhe
posacėrisht ndjenjė tė pėrbashkėt e tė treguarės. Familja dhe shoqėria pėr disa sende nuk ėshtė patjetėr tė din.

3. Organizoni daljet e natės
Pa dallim se a bohet fjal pėr dalje vetėm pėr ju dy apo do tė dilni nė kafe me shoqėrin,
daljet janė shum tė rėndėsishme madje edhe nėse jeni nė lidhje tė gjatė me personin e njejtė.


4. Zbukuroni jetėn dashurike
Nėse seksi nė lidhjen tuaj bėhet monoton dhe ajo ju pengon provoni edhe atė pjesė ta "оrganizoni"
dhe mundohuni qė tė praktikoni 2 her nė javė. Ashtu mundeni ta shpėtoni lidhjen tuaj.
Me vetė mendimin psh. nesėr nė mbrėmje do tė keni seks, ditėt tjera janė tė mbushura me ndonjė lloj tė paralojės.

Si ta largoni nga jeta e juaj eks partnerin


Jeni ndarė dhe keni mbetur tė humbur.

Ndjeni nevoj qė ta lutni eks partnerin qė tė ju kthehet. Jeni tė gatshėm tė bėni gjithqka.

Mirėpo tė duket se nuk vlen cka edhe tė bėsh.

Ajo do tė thotė se ka mbet vetėm njė gjė qka mund tė bėsh:

Ta harrosh!! Mirėpo ajo nuk ėshtė edhe aq lehtė,

mirėpo shpresojmė se pas kėtyre kėshillave do tė jeni mė tė relaksuar

dhe do tė ngreni kokėn lart dhe do tė vazhdoni mė tutje...


1. Largoni eks partnerin nga fronti


Mos e idealizoni dhe mos e shėndroni nė dicka qka eks partneri definitivisht nuk ėshtė.
Pėr atė mos qajni mė nė fotografit e pėrbashkėta dhe mos u ngutni qė ta shikoni e-mailin ose tė lajmroni nė celular.
Dhe as nė shembull mos gaboni tė shkoni nė vendet ku keni qen sė bashku.

2. Vendos fund!!


Mė kryesore ėshtė qė tė vnoni fund asaj qė ka pas mes jush.
Mos shpresoni se diqka mund tė ndryshohet, ose qė mund tė pajtoheni.
Nėse atė nuk mund ta arrini atėher definitivisht partneri duhet tė ju thotė nė sy se nuk ju ka dasht dhe se nuk ju don mė.
Nėse mėrziteni shumė ėshtė e sigurt qė do ta bėn atė. Atėher mund tė filloni tė "pjekeni".

3. Mos i/u lajmro.


Kur njė lidhje do vjen deri tek fundin e saj, e nevojshme ėshtė qė tė pėrfundojn tė gjitha kontaktet.
Ska lutje, ska qarje, ska shkruarje. Ska mė tė dėrguarit dhurata ose CD-ja.
Nuk do tė porositni mė kėngė pėr atė nė radio. Kuptoni?? Nėse don tė ju gjen, eks i juaj e din mir se ku jeni.
E din qė doni tė ju kthehet dhe nuk e ka gajle?
Ajo ėshtė shenjė qė duhet seriozisht tė mirret.

4. Ndjenjat negative shkruani nė flet


Shkruani njė letėr tė mbushur me urrejtje dhe shkruani gjithqka qka ndonjėher keni pas dėshir ti thoni.
Pas asaj hudheni ose kalleni. Mos gaboni qė ti ja dėrgoni.
Pas asaj vetėm do tė zhgėnjeheni sepse ai/ajo mund tė ia tregoj shoqės ose partnerit tė ri dhe tė gjith tė qeshen.

5. Shmangeni shoqėrin e tij/saj dhe vendet nė tė cilėt keni dal.


Mos shkoni nė territorin e tij/saj. Nuk do tė jeni tė mirė se ardhur.
Gjejni vende tė reja pėr tė dal tė paktėn nė fillim pėr disa muaj.
Njoftoni me shoqeri tė re, nėse ėshtė e nevojshme.
Nėse ndonjė prej shoqėris tuaj don qė tė ketė kontakt me eks partnerin tuaj, atėher do tė duhet tė largoheni edhe prej tij.
Tė paktėn pėr njė kohė. Kur do tė kaloj njė kohė do ti ktheheni jetės sė perbashkėt dhe nuk do ju pengoj cka keni shoqėri tė pėrbashkėt.

6. Gjuani gjithqka qka ju pėrkujton nė atė.


Nuk ėshtė e nevojshme gjithqka, por fotografit, veshjet, letrat, e-mailet largoni nga krugi juaj i tė shiquarit.
Nėse ajo do tė thotė tė largoni gjysmėn e veshjes tuaj, atėher bėni atė pėr njė kohė.
Ndoshta do tė mbeteni pa veshje, por do ta shpėtoni shėndetin tuaj.

7. Mos kėrko tė ti kthej sendet e tua.


Vetėm nė qoftė se nuk ėshtė nė pytje unaz diamanti ose diqka unikate,
mė sė mirti ėshtė qė tė mos kėrkoni tė jua kthej sendet.
DVD, veshje, chetk pėr dhėmbė.. gjithė kėto harroni. Ato janė vetėm sende. Pėr ta marrė filmin prap,
a do tė ishte me vler dhimbja e takimit tė pėrsėritur?

8. Dil me shoqėrin.


Lėre qė shoqėria juaj tė ju pėrkujtoj se ai/ajo nuk ėshtė personi i vetėm nė kėtė botė dhe se ka ende
"peshqi nė det".

9. Mėsohuni nė liri


Liria cdoher tė ngjall. Sigurisht egzistojn disa menyra me tė cilat mundeni tė filloni tė mireni,
a deri tani nuk keni mundur pėr shkak se "pjesa tjetėr" nuk ka mundur ta durroj atė. Udhėto, luaj lojra, shiko televizion.. bėn atė qė kė dėshir.

10. Mbaji mend kohėrat e kėqija.


Mbaj mend cka eks partneri juaj ju ka bėrė. Si ju ka lėnduar. Ashtu mė kur nuk do tė keni dėshirė tė jeni bashkė.

11. Argėtohuni me tjer/a


Asgjė nuk do ju shėroj mė mir sesa njė kalim me tjetėr partner. Do tė ndjeheni mė mirė.

BONUS: Josheni personin qė eks partneri juaj e ka xhelozu.


Kujtoheni qysh eks partneri juaj ka qen xheloz nė shėrbyesin/ėn ?
E pra tani ėshtė koha qė ta bėni hapin ė parė mė tė cilin eks partneri i juaj do tė paguan pėr gjithqka.
Vetėm paramendoni si do tė reagoj kur do ta kuptoj se keni qenė me atė, me dikėnd qka ai/ajo nuk tė ka leju me shiku.
avatar
majlinda
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/04/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 214
<b>Pikėt</b> Pikėt : 470
<b>Votat</b> Votat : 11
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Lindaaa

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga majlinda prej 17/4/2010, 15:46

Ne Varrin tim...
kur ty te thon
se ndrrova jete
mos u mundo
per mem gjete
gjeje nje arsye
ngushlloje veten
prej sot pa mua
e kalon jeten
ska me dhurata
nuk ka as lule
thiken shum te mpreht
ne zemer me ngule
me fal qe me vete
smund te marre
tash foleja ime
gjindet ne varr
harrom mua te lutem
dhe gjeje nje tjeter
tani shpiti im une po
shkoj ne boten tjeter
ta la nje amanet
kurr mos e harro
eja te varri im
dhe me vizito
atje qenka e rend
jeta ne vetmi
por ma mire atje
se ma te renden tradhti
a je tash i gezuar
kur une nuk ekzistoj
kur per jete e mot
te tjetra te mos adhuroj
ne varrin tim
nuk ka shum hapsire
kjo jete e vetmis
qenka shum e veshtire
jetoj une pa ty
edhe ne kete bote
s'harrova te vuaj
as te derdhi lote
mos mendo se jeta
tani ka kuptim
kur ti vete e vrave
pa meshire shpirtin tim
dua te mallkoj
per shum e shum mote
se sdo te harroj se mua
me vrau dora jote
do te doja te behem engjell
nga ajo bote te kthehem
te shikoj si jeton
dhe zemra a te thehet
mendoja se per ty
ja vlene kjo jete
por kurre se mendova
se pa ty kam me mbete
mbeta une pa ty deri
kur me tradhtoj kjo tradheti
dhe vuajta me lote zemre
deri kur me mbuloj dheu i zi
mbi varrin tim
hidhe nje grushte dhe
sepse tash pa mua
fillon nje jete te re
nese me vjen te varri
mos me sjell kuror
as mbi varrin tim
t'lutem mos prek me dore
kjo do tme lendoj
edhe ne varre
pastaj lulet e tua
sdo te mundem ti marre ....!!!???
avatar
majlinda
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/04/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 214
<b>Pikėt</b> Pikėt : 470
<b>Votat</b> Votat : 11
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Lindaaa

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga majlinda prej 17/4/2010, 15:47

Nė vetmi po rri nė mendime jame a thu i dashur sonte ku tė kam, a mendon pėr mua aje nė vetmi, at djeg malli pėr mua si mua pėr ty. Se ne do jemi bashkė mė the dhe ma fale njė premtim oh zot sa ngadal ikin ditet sa me zjarr e pres atė takimė. Dua tė jem filgjan tė jetoj nė buzet e tua sa her qe pish kafe tė mė puthesh mua. Tash dhe njė vjet mbeta un pa ty e mua mu kėthy prapė loti nė sy. Po tė ma cajnė zemren time nė gjdo anė e nė cdo kund brenda anve tė gjakut do ta gjejn emrin tėnd. Dhe pse je larg asgjė smė pengon se kjo zemra ime vetem ty tė don. njė vjet kane kaluar njė vjet un pa ty e ti pa mua njė vjet nė vetmi njė vjet kam vujt pėr ty njė vjet tė plota kame qajt si femi. Tė kisha pran meje do tė kisha puth ngadal do ta kafshoja buzen me plot mallė gjoksin do ta lepijame kujdes tė barku kur tė zbres do tė tregoj se pėr ty do vdes.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 21/4/2010, 08:35

Bera keq qe te lash, tani zemra ime po vuan. E vura re shume vone qe te desha kaq shume. Qe kur nuk jemi me bashke e kuptova qe jeta pa ty eshte e pamundur. Mendoj gjithmone per ty. Ne cdo moment te dites je ne zemren time. Kujtoj momentet e bukura qe kemi kaluar bashke, por kam frike se nuk do te kthehen me kurre. Me mungon. Une di vetem nje gje qe zbulova ngadale ngadale duke te njohur dhe desha ta thoja me te madhe, ta degjonin te gjithe, te duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

Vetėm ty tė dua,me dashuri dhe sinqeritet sonte do tė shkruaj kėtė letėr pėr ty,ty qė zemrėn ma rėmbeve,ty qė ma ndryshove jetėn time,ty qė tė dua dhe do tė duapėr tėr jetėn.
Ndoshta me kėto fjalė nuk dot mjafton qė tė tregoj se tė dua,edhe psepėr ty po vuajaq shum, sa qė edhe letra ėshtė duke ikur nga lotėt e mi,dhe shpresoj qė njė dit tė vish dhe tmi fshish ti kta lot qė rjedhin vetėm e vetėm pėr ty.Edhe sa duhet tė pres qė ti tma falėsh dashurin tėnde,pa tė cilėn nuk mund tė jetoj, edhe sa duhet tė pres qė ti tmė thuash tė dua,jeta ėshtė e vėshtir,por edhe e bukur,por sikur tė jesh ti pran meje,ajo do tė ishte si njėpallat dashurie,nė tė cilin dot jetonim vetėm ne tė dy,si dy lule tė posaqelura,si dy zogj duke fluturuar,si dy dashnor t'vėrtet,un jetoj vetėm pėr ty,dhe nuk dua qė t'shoh me tjetrin.
Zemėr vetėm ty tė dua, po ti a mė don.


Po e shkruaj kete leter per nje djal qe eshte ne klase me mua!! Per ti thene se e dua, dhe nqs ai e di, por ndoshta mendon qe dashuria ime nuk eshte ajo qe mendon ai dmth qe une nuk e dua, por une per te do te falja jeten do te desha shume qe ai te me kuptonte dhe te mos me konsideronte nje mikeshe .... por dicka me teper se kaq.....Te Duaaaaaaaaaaaaaaaa!

Me mungon...ka kaluar vetem nje dite qe nuk te shoh dhe perseri me ka marre malli...Dje u pame vetem per gjysem ore por per mua ishte fantastike...mbi te gjitha kur me perqafove...ndjeja nje siguri te madhe midis kraheve te tua...te dua dhe nuk do pushoj kurre se theni kete fraze. Je njeriu me fantastik qe kam njohur ndonjehere je nje nga personat e vetem qe me kupton dhe me do te miren...Me mungon. Te puth fort!

Per te gjithe gezimin qe solle ne zemren time, per cdo enderr qe bere realitet. Ishe forca ime kur nuk kisha fuqi, ishe zeri im kur nuk mund te flisja, ishe syte e mi kur nuk munda te shoh. Me dhe krahe dhe me bere te fluturoja, me preke duart dhe une munda te prek qiellin, drita ne erresire qe ndricoje dashurine ne jeten time. Ishe frymezimi im, mes genjeshtrash ti ishe e verteta, bota ime eshte nje vend me i mire tani, fale teje..
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 11/5/2010, 08:08

Te filloj kete leter duke shprehur dashurine qe ndjej per Ty, e di se s'do mjaftoje koha per t'a lexuar deri ne fund. Me thua se me kupton, por perseri ndjej nje zbrazetire te sepakuptuares, sepse as une nuk di se cfare fjale te perdor, me cfare shkronja te shkruaj, cfare vargje te thuaj, nuk gjej dot qe ta thuan gjith kete ndjenje te nje dashurie te perkryer, fjala "te dua" sot ka humbur vleren, sepse thuhet pa mos e ndjere, thuhet per t'ia dhene tjetrit ndjenjen se e don, por zemra e thot te kunderten, une sonte s'do e perdor kete fjale, sepse kjo fjale ka vrare shume zemra, shume i ka lene te thyra, dhe do mundohem qe sonte te gjej menyra tjera qe te te jap ndjenjen se nuk te don askush tjeter perpos meje, qe nuk i nevojitesh askujt perpos meje!
Me ke munguar shume kohen e fundit, mengjeset kane aguar pa buzeqeshjen tende, pa ndricimin e syve te Tua.
Me mungon shume edhe ne keto ore te vona. Pa Ty koha nuk kalon, cdo minut percjell me kujdes e numroj minutat qe na kane mbetur per te aguar nje mengjes serisht prane teje, dhe e ndjej se nuk ka mbetur me shume, shkoi e shumta e pakta mbeti, e une tash shkoj te fje me shpejt qe te kaloje me shpejte kjo kohe, eshte kjo koha e pritjes.

avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Vizitor prej 11/5/2010, 08:10

Tash ne jemi te ndare, se dashuria jone per ty ka vdekur, por ti per mua kur nuk do te pushosh se jetuari, se zemra ime ende dhe perhere do te jete tek ti, i dashur! Te humba pikerisht atehere kur te desha me se shumti, por kjo gje do te me percjell tere jeten, se s paska me keq, se me fajin tim me e humb njeriun qe e kerkova nje jete te tere! Ti ma vodhe zemren, cka te bej pa ty? Jam e humbur ne kete bote! E di se per ty une kam vdekur, por veq dua te me lejosh te te dua ne heshtje, se te pakten ashtu e di se je ende me mua.
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Dona20 prej 26/6/2010, 14:32

....PA UDHĖTIM.......

Valėzonte dallga pėrkundėte faljėn time ta binte nė gjumin e madhė
dhe zgjonte tė shtrira dhembjet e kristalta tė ndjesisė femėrore
unė urrejtjen sa herė e bėra nyje nė gisht
dhe grushtin shtrėngova drejt kohės ta kthej nė kėngė e melodi
ku tė pėrkundja dhe njėherė dashuritė e trupit tė butė.
Valėzonte e kthjellėt dallga e ngrihej para meje e bėhej lotė
e dhembje ...o Zot....
pse mė rikthehesh pa qenie tė gjallė nė grembon time
pse krijohesh urrejtje kur dashurinė ke pikuar
nė krijimin e globit fatal, ti ke gabuar?
Pėrplaset dallga nga skaji nė skaj nė anijen e udhėtimeve pa mua
nga dhera tė largėta pa mallin mė ngarkuar
po me njė grembo e mbushur nė urrejtje e faj
tė mbysė qelizen me kaq dhembje krijuar
unė eci...nė kohė e ngrirė me dhembje, kafshimi nė trupin tim tė brishtė
nga krijesa ime coptuar.
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Dona20 prej 26/6/2010, 14:33

Ndjejė nė zemėr...

Sonte u shfaqe pėrsėri nė mendjen time, por nuk mundem tė tė fajsoj.!
Ndjejė nė zemėr, njė dritė tė fuqishme qė mė hyri thell nė shpirt dhe qė ēdo ditė mė bėn tė tė dua edhe mė shumė...
Por ti nuk je mė kėtu ke humbur, je tretur nė mjegullėn e tymit tė cigarės tėnde! Ike nė njė rrug qė as ti nuk ia sheh fundin e tė duket se ke arsyje dhe ikė nga unė, po sikur tė isha njė bishė e egėr dhe se ke frikė nga dashuria ime e pa fajshme... Dhe prapė unė do tė tė shoh atje larg tė shoh duke ikur, duke vrapuar dhe duke kėrkuar njė lule qė mos tė vyshket sikur unė qė tani u vyshka. Edhe sonte shoh sytė e tu qė mė shoqėrojnė nė ēdo skaj tė dhomes e shoh zemrėn tėnde kėtu afėr me mua nė errėsiren e kėsaj nate tė pa fund... Dhe mos harro ēdoherė tė shoh nė jetė dhe ardhmerinė time... tė shoh pranė rrugės ku unė filloj te eci...
E ti shko, shko... ik nga unė ik e mos u kthe kurrė,
edhe pse unė tė shoh, tė ndjejė, tė dua akoma gjithmonė,
prandaj ti mos ndalo, sepse pėr mua kurrė s'u bėre burrė!!!

Nga ditari im i vjetėr!

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Burrelsja prej 3/7/2013, 14:24

Pashe lotet ne fytyren e saj te mplakur dhe per nje adoleshente te
coroditur si puna ime ne ate kohe lotet e nje plake per nje dashuri qe e
kishte jetuar reth 50 vjet me pare ishin nje cudi e madhe.Arrija ta
imagjinoja por nuk mund ta kuptoja plotesisht.Si mund te dashuroje
njeriu aq fort e te vuaje per aq shume kohe si te ishte dita e pare e
ndarjes.
Ja qe ndodh.Une e pashe ne fyturen e rudhur te asaj plake te dashur qe per mua kishte qene si gjyshe e vertete.
Kur ishte 16 vjec u dashurua ne nje nga fshatrat e jugut ne nje familje
me tradita te forta.Zakonisht e shikonte ate djale qe nga maja e
qershise ku ngjitej kembezbathur apo ne perroi ku gjithe qejf shkonte te
mbushte uje sepse e dinte qe ai do te ishte diku rrotull.Ai e
veshtronte dhe te dy pa fjale kuptonin njeri-tjetrin ne ato kohe kur
dashuria zakonisht vritej nga familja a shoqeria.
Kaloi pak kohe derisa u takuan.Diku te fshehur e plot frike per kete akt
krejt te ndaluar qe mund tu kushtonte shume.Ajo e donte,e donte shume.
Vetem e jema e kuptoi.Nuk e linte te dilte me po ajo mbetej maje qershise.Te dy i digjte malli per njeri -tjeterin dhe zgjidhja e vetme
ishte fejesa.
Djali i tha te atit dhe ata shkuan dhe e kerkuan doren e vajzes.Ata u
fejuan.Fejesa ishte e lumtur.Takimet te zjarrta.Dashuria e
nxehte.Endrrat e medha.
Ishte periudha pas luftes.Ai kishte qene partizan dhe tashme ishte nje
komunist aktiv qe luftonte per ideale te medha.Asaj iu aratis xhaxhai
dhe
gjema ra ne shtepi.Fejesa u prish ndonse ajo s'kishte faj dhe ai u zhduk
pa lene gjurme.Askush nuk tregonte dhe ajo sa nuk cmendej.Me zorr e
martuan me dike qe as nuk e donte as nuk e kuptonte.I kam ne veshe
fjalet e saj kur tergonte
-A e dini se cdo te thote te jesh ne shtrat me burrin tend e te shohesh
fytyren e dikujt tjeter?A e dini se cdo te thote te enderrosh cdo nate
nje enderr pa shprese?Plaka 70 e kusur vjec qante si nje vajze dhe une kurre nuk do ta harroj.
Ai jetonte ne tirane.Punonte ne ministrine e brendshme.Kishte qene i
martuar po ishte ndare.Ajo e pa ne TV pas shume kohesh ne gjyqin e
Ramizit se doli deshmimtar.Burri me te cilin e martuan vdiq i ri dhe ajo tha se ishte me mire vetem,me mire ashtu ndonse me 4 femije.
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Princesha... prej 10/11/2014, 13:40

Kam mall per ty. Sa kohe u be qe ste kam pare. Ne pika shiu e shikoj jeten, si drite e shuar pa ty prane. E lotet mbi faqe me rrjedhin, si nje ujvare atje ne mal. Zemra me digjet, shpirti me mblidhet, pres ate dite qe do te jemi bashke. Jeta pa ty nuk eshte jete, zemra pa ty nuk me rreh, shpirti gjithashtu ne gjume rrine, 
me mungojne zemer, te tuat perqafime. Dhe kenga qe me ty dikur degjova, 
ne zemer me sjell vetem trishtim. Dikur me te une me ty gezova, sot burim vuajtje e lot ne sy. 
Netet nuk jane net, kur mbi shtrat i vetm rri. Yjet nuk jane yje, kur si shoh me ty. Zjarri nuk eshte zjarr, kur trupin tend skam prane. 
Lotet jane vec lot. Lot zemre. Lot mall. 
E shkruaj ne leter, e shkruaj ne flete, te bardha kujtime, ne boje te zeze. Dhe ne te kuqe, zemrat pikturuar, e ne te blu, lot i vuajtjes e i vetmise. Dhe si gjithmone dy fjale shkruar: 
Zemer, kur do te kthehesh, kur do te vish. 
Larg ne horizont nje drite duket por fjalet rrugen kane humbur, Asnje pergjigje, asnje shkrim, 
vetem lot, vuajtje, trishtim. Ne mendje kujtimin mbaj, buzeqeshja jote ne te tilla caste me ringall. Mendoj fjalet e tua, perqafimet, puthjet qe me dhuroje ti, 
mendoj ato nate Une e Ti, Ne te Dy. Mendoj, Mendoj, e ne mendime rri lutem Zotit qe te na bashkoje te dy. E kam shprese, dhe mbi shpresat jetoj, ne nje te ardhme do te te perqafoj, 
e me ty do shetis, e do luaj, e do gezoj, e do qesh. 
Dhe buzeqeshja jote do me japi jete. Me ty bashk, me ty prane, do gezoj perhere.
Sonte dua te q;mallem ne enderr kur t'te shikojavatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Princesha... prej 10/11/2014, 13:53

Njė mėngjes pa ty !!!! 


A tė kujtohet sa tė lumturė ishim zbashku, pėrderisa ti ishe afėr meje, luteshim sė bashku qė cdo ditė tė jemi bashkė sikurse nė atė momentė.
Mendonim se Zoti do i dėgjonte lutjet e tė dy dashuruarve,por nė rrealitet ato thjesht mbetėn vetėm lutje…
- Mė kujtohet dita e parė qė u ndamė, atė ditė kur erdha tė pėrcjell, sepse po largoheshe nga unė, jetoje nė njė vend shumė larg meje, dhe kur mbarove shkollėn, tė duhej tė ktheheshe nė qytetin tėndė, tė mė braktisje mua, zbashku me gjitha kujtimet e mia qė i kishe nė kėtė qytetė.
- Ehhh sa e pikėlluar isha, por nuk tė tregoja sepse nuk doja qė ti tė mendosh se kur tė shkosh unė do lėndohem , ti atėher do lėndoheshe dy herė mė shumė, dhe unė kėtė s’do tė mund ta lejoja qė tė ndodh.
E di ! – Mė thoje nė cdo momentė se do kemi edhe shumė takime tė tjera dhe se nuk do ta ndiejm mungesėn dhe largėsin qė kemi nė mesė , por ėshtė e kotė shpirti imė sepse sa do qė mundohemi tė jemi bashk mė kurr s’do mund tė takoheshim si dikur ne cdo minutė e nė cdo sekondė, e di pse ?Sepse nuk tė kamė mė pranė klasės aty kur unė dilja nė pushime dhe tė takoja, sepse nuk mė pretė mė tek dera e shkollės tė dal kur unė tė mbaroj mėsimin, sepse nuk ka mė orė tė lira qė unė tė mos shkoj nė mėsim e tė vij me vrap tek ti,nuk ka mė takime te fshehta si dikur me nidhmėn e shoqėris, thjeshte nuk jemi mė bashk si dikur….Je shumė largė nga unė dhe unė s’tė premtoj dotė se do tė mund te duroj shumė gjatė mungesėn tėnde.
- Mė thėrret cdo mėngjes, por kjo nuk ėshtė e njejtė sikurse mėngjeset qė do mund ti bėnim bashk, kjo ėshtė diqka tjetėr…Ėshtė diqka tjetėr sepse vetėm zėrin e ėmbėl mund tė dėgjoj, nuk mundė tė shohė, nuk mund tė prekė , tė tė ledhatoj, e as tė puthė e tė pėrqafoj!!!Mėkatė qė na hecėn ditėt mė tė bukura tė rinisė pa qenė ne sė bashku, edi tash po afrohet dita e tė dashuruarve, mund tė paramendosh se sa e vetmuar do tė jemė nė kėtė ditė,ti mė thua se cdo ditė e kemi ditė tė dashuruarve, ashtu ėshtė engjėlli imė , por ja njė ditė ėshtė mė e rėndėsishme e ne s’mund tė jemi pranė njėri tjetrit nė kėtė ditė.
- Nuk edi se si ndihesh atėher kur e kujtonė gjumin e parė qė kemi bėrė zbashku, vetėm duke u ledhatuar dhe folur gjėra tė bukura,qė te ndihem gjithnje sė bashku, dhe tė ndihemi sikurse jemi bashkuar pėrjetėsisht, e duke mos e kujtuar qė jemi zbashku vetėm pėr njė natė, ajo ishte friga jonė se do jetė nata e parė por dhe e fundit, por jo shpirt e mbajė nė mendė sikurse natėn e parė edhe natėn e dytė qė kemi bėrė zbashku, dhe qė kanė qenė dy netėt mė tė bukura prej gjithė netėve qė kamė kaluar nė jetėn time.
Ende kur takohemi jemi sikurse dy tė rinjė qė po sa janė njoftuar, edin mirė se mė vie shumė turp kur jamė me ty, por gjithmon mundohėsh tė mė ndihmoshė, e te mė tregosh sė mund tė ndihem shumė mirė nė pranin tėndė…Unė tė dua tej mase, dhe ti ketė e ke kuptuar shumė mirė, por ne njė gjė jamė mė se e sigurt se dashuria qė kamė, mė ėshtė kthyer ashtu siq kamė deshur, sepse edhe une jame pjesa mė kryesore e zemreės tėnde,edi se mė donė dhe se kamė shumė rėndėsi pėr ty, kėtė ma ke vėrtėtuar nė cdo aspkt.
Prandaj mbetet qė prapė tė lutemi zbashku, por tashė qė tė bashkohemi sa mė shpejt, e jo tė mbetemi tė ndarė, si njė zemėr e thyer ,dhe e kėputur nė dy pjesė, qė njėra ka mbetur tek ti dhe tjetra tek unė…………avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Princesha... prej 14/11/2014, 09:48

,,LARGESIA NA NDAN DASHURIA NA BASHKON,,

Bie te flej cdo nate para syve me del nje fytyr engjelli.
Perse valle ti?-Nuk e dij ishte nje nate e qete,hena shkelqente nga gezimi ngase pran i kishte te gjitha yjet,vetem un ndjehem e vetmuar,
kujtoj ditet qe kaluan ata dite kur ndjehesha e lumtur,fytyra jote i jep nje imazh te papershkrueshem cdo nate te qet.
Perse o zot e krijove gurbetin?Perse ti sot te gjindesh larg meje perse valle??
Kur nuk mund ta heq nga syt kut ti more rugen e mergimit,nuk mundem ti haroje ata sy qe ishin kapluar nga lotet,shum veshtir e kam pa ty,vetem lotet tani me jan miq,ngushllim,shprese.
Fjala ,,lamtumir e dashur,,me eshte ber nje refren i pandaluar,qe perseritet cdo sekond.Tik-taku i ores leviz cdo nat si nje zemer e shqetesuar,por kete gje askush nuk mund ta ndalonte te gjith ishin strukur ne nje dhimbje te pasherueshme.
Shikova qiellin perseri fytyra jote,ecja neper ruge ishte shenuar emri yt,u rotullova ne cdo ane perseri fytyra yte,ah sikur edhe njeher te te kisha ne krahrorin tim dhe te te mbuloja ne perqafim.
Por nuk mundem se ti je shum larg,ndoshta edhe ti tani ne ato rug te gjata e ndjen te njejten dhimbje qe kam edhe un..
Sa rende e kam -dua te theras emrin tend por prap hesht se e dij qe do ta kem edhe me veshtir kur ti nuk do te me japesh pergjigje.
Perseri heshtje ne dhomen e eret e cila dikur gjallerohej nga dashuria jon,perseri dhimbje ne shpirtin e kalbur se nuk mund ti shijoj buzet e tua puthjet te cilat me linin pa gjum..
Jo,jo nuk dua ti trazoj kujtimet qe nuk mund ti perballoj i dashur mos u merzit po ti shkruaj fjalet e fundit qe ti kam then.
,,,Ruge e mbare te qoft ylli i kesaj bote,ruge e mbare por mos u shqeteso do te jem ketu duke te pritur ty.Ketu me lae ketu do te me gjejsh rug e mbare..Te shkruaj poezin ton qe dikur e thonim bashk;
,,Le ta dij bota sa me mungon
le ta dij bota se te dashuroj
le ta din te gjith se malli me ka mar
por me se shumti le ta din
se largesia na ndan...
Te mallkuara qofshin ato rug te shkreta
se ne shpirtin tim ende qendron heshtja
pa ty qiell ska shkelqim pa ty shpirti
im nuk do te ndjej gezim.....
Por ti shpirt dije nje gje se
,,,,LARGESIA NA NDAN E DASHURIA NA BASHKON
Sponsored content

Buzqeshje Re: Leter dashurie

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:35